Olje- og energidepartementet: Equinor får bygge ut Halten Øst

Olje- og energidepartementet (OED) har godkjent plan for utbygging og drift av Halten Øst i Norskehavet. 

Publisert 13. feb. 2023

EQNR VAR 

Operatør Equinor og de øvrige rettighetshaverne Vår Energi, Sval Energy og Petoro leverte plan for utbygging og drift (PUD) til olje- og energiminister Terje Aasland i mai 2022.

Halten Øst ligger i Norskehavet, øst for Åsgard-feltet. Forventede salgsvolumer er beregnet til om lag 16 millioner Sm3 oljeekvivalenter, i hovedsak gass. Samlede forventede investeringer for prosjektet er anslått til i underkant av 9 milliarder kroner, og forventet oppstart er i begynnelsen av 2025.

Halten Øst er en havbunnsutbygging knyttet opp mot Åsgard-anleggene og inkluderer fem havbunnsrammer som gir mulighet for boring av opptil ti brønner.

Prosjektet planlegges bygget ut i to ulike faser. Fase 1 blir bygget ut i perioden 2024-2025, med seks brønner til fem funn. Fase 2 er planlagt utbygget i 2029 og består av boring til ytterligere ett funn, samt sidesteg til tre prospekter.

Gassen fra Halten Øst-feltet vil fraktes til Åsgard B-plattformen hvor den vil prosesseres. Derfra transporteres gassen via rørledningssystemet Åsgard Transport til Kårstø gassterminal i Rogaland. 

TDN Direkt

Energi

Informasjon om bruk av AI