Oljeprisen faller etter svake Kina-tall
Oljeprisen faller i morgentimene mandag etter skuffende makrotall fra Kina.

I morgentimene mandag er Brent-oljen, også kalt nordsjøoljen, ned 1,3 prosent til 78,72 dollar fatet, mens den amerikanske WTI-oljen er ned 1,4 prosent til 74,55 dollar pr. fat.
Oljeprisen fortsetter fallet for andre dag på rad mandag etter skuffende tall fra Kina som viste at veksten var lavere enn ventet, skriver Reuters.
Bruttonasjonalproduktet (BNP) i Kina viste en oppgang på 6,3 prosent i andre kvartal, en vekst på 0,8 prosent sammenlignet med første kvartal. På forhånd var det ventet en vekst på 7,3 prosent.
– BNP kom inn lavere enn forventet og vil dermed gjøre lite for å dempe bekymringer rundt den kinesiske økonomien, sa Warren Patterson, leder for råvareforskning i ING.
Dette er med på å skape bekymringer om etterspørselen fra verdenes nest største oljebruker. Samtidig har Libya gjenopptatt landets oljeproduksjon.
Libya comeback
Torsdag forrige uke ble tre oljefelt i Libya stengt som følge av protester i landet. Nå er to av disse tilbake i produksjon igjen. Produksjonen på oljefeltet Sharara, et av Libyas største, er delvis gjenopprettet og skal være tilbake på normalt nivå på 290.000 fat i døgnet. Det samme gjelder oljefeltet El Feel, som har en kapasitet på 70.000 fat i døgnet.
Fallet kommer etter at begge referanseprisene forrige uke oppnådde sin tredje, strake uke med økning og berørte sitt høyeste nivå siden april, etter at produksjonen ble stanset ved oljefeltene i Libya og Shell stanset eksporten av nigeriansk råolje, noe som begrenset tilbudet.
Tror på et strammere marked
Leder for oljemarkeder i Det internasjonale energibyrået (IEA), Toril Bosoni, mener derimot at høsten kan bli tøffere.
– Vi forventer at markedet strammer seg ytterligere til, sa Toril Bosoni, i Paris på søndag.
Hun fulgte opp med å si at de forventer økt sesongmessig etterspørsel og ser risiko for at prisene fortsetter å stige i tredje kvartal i år.