Bank of America: Spår revansj for Europas oljegiganter
Bank of America spår revansj for de største europeiske oljeselskapene. Størst oppside ser banken i en fransk gigant.

Til tross for utfordringer med svakere oljepriser og inntjening sammenlignet med fjoråret, tror Bank of America at bunnen kan være nådd for fire store oljeselskaper, og spår et comeback for disse selskapene, ifølge CNBC.
Top-pick
Bankens toppanbefaling er rettet mot Shell, der de forventer sterke resultater og kontantstrøm i andre kvartal.
Shell skiller seg ut ved å redusere kapitalutgifter for perioden 2023-2025 og viser en over gjennomsnittlig god motstandsdyktighet i kontantstrømmen, mener banken.
Aksjene har steget med 3 prosent i år - en av de største økningene blant oljeselskapene - og banken ser en oppside på ytterligere 31 prosent i løpet av de neste 12 månedene.
Comeback for Equinor
Banken forventer også at den norske oljegiganten Equinor vil gjøre et comeback etter en nedgang på 11 prosent så langt i år.
Analytikerne ser muligheter for økt fri kontantstrøm for utbytter og tilbakekjøp. Equinor-aksjen er derfor spådd til å stige med 17,5 prosent.
Ser størst oppside i Frankrike
Det franske oljeselskapet, TotalEnergies, har falt med 8 prosent så langt i år, men Bank of America tror aksjen vil stige med hele 44 prosent i løpet av de neste 12 månedene. Dette er den største forventede oppsiden av de fire oljeselskapene.
For BP, ett av de fire største oljeselskapene i verden, har det vært relativt uendret så langt i år. Banken forventer en positiv utvikling i aksjekursen med en oppside på 16 prosent.