Bekrefter betydelig funn

BW Energy bekrefter det fjerde betydelige oljefunnet på Dussafu-lisensen utenfor Gabon, og venter minst fire produksjonsbrønner.

Publisert 22. apr. | Oppdatert 22. apr.
Article lead
+ mer
lead
FORNØYD: BW Energy-sjef Carl K. Arnet. Foto: Iván Kverme
FORNØYD: BW Energy-sjef Carl K. Arnet. Foto: Iván Kverme

Boringen av den andre sidestegsbrønnen har bekreftet et betydelig oljefunn i Bourdon-prospektet i Dussafu-lisensen, går det frem av en børsmelding fra BW Energy tirsdag.

BW Energy er operatør og eier 73,5 prosent av Dussafu-lisensen, mens Panoro Energy sitter på 17,5 prosent. Statlige Gabon Oil Company eier 9 prosent.

Tirsdagens bekreftelse vil gjøre det mulig for BW Energy å bokføre ytterligere reserver ikke inkludert i reserverapporten for 2024. Ledelsen estimerer at 56 millioner fat olje er «in place» i funnet som først ble annonsert 7. mars i år, hvorav rundt 25 millioner fat blir ansett som utvinnbare.

– Avgrensningsbrønnen bekrefter potensialet for å etablere en ny klynge med produksjonsenhet etter MaBoMo-modellen. Vi forventer minst fire produksjonsbrønner, sier BW Energy-sjef Carl K. Arnet i en kommentar.

Mindre enn først estimert

25 millioner fat er likevel noe under de 30 millioner fatene ledelsen estimerte 7. mars, og også noe under det ABG Sundal Collier har ligget inne med.

«Men resultatene støtter opp under våre NAV-beregninger (netto nåverdi)», går det frem av en oppdatering.

«Med en antatt brutto utvinnbar reserve på 25 millioner fat og en verdsettelsesmultippel på 10 dollar pr. fat oljeekvivalenter, tilsvarer det 7,50 kroner pr. aksje for BW Energy og 4,00 kroner pr. aksje for Panoro Energy», heter det videre. 

I sine nåværende NAV-beregninger for de respektive selskapene benytter meglerhuset 30 millioner fat og en multippel på 10 dollar pr. fat, risikovektet med 70 prosent. 

«Dette gir 6,30 kroner pr. aksje (10 prosent av nåværende NAV) for BW Energy og 3,40 kroner pr. aksje (8 prosent av nåværende NAV) for Panoro Energy.

Investorene reagerer med å sende BW Energy opp drøye prosenten på Oslo Børs i 10.45-tiden tirsdag formiddag. Panoro Energy er bittelitt ned.

Flyter nesten som vann

Operatør BW Energy fremhever at oljen fra Bourdon-feltet har lavest viskositet blant alle Dussafu-funnene hittil. En viskositet på gjennomsnittlige 3,5 centipoise (cp) betyr at oljen er veldig lettflytende – og bare litt tykkere enn vann (som har 1 cp i romtemperatur). 

Lav viskositet er gunstig for produksjon, da oljen krever mindre trykk for å bevege seg i reservoaret og gjennom rørledninger. 

Til sammenligning har oljen i Hibiscus/Tortue- og Ruche-feltene en viskositet på henholdsvis 5 og 7,5 cp, det vil si at den flyter 5 og 7,5 ganger tregere enn vann. Til sammenligning kan motorolje ligge på 100-1.000 cp – avhengig av type og temperatur.

– Et betydelig potensial

Evaluering av loggdata og målinger av formasjonstrykk viser omtrent 11 meter såkalt «net oil pay» av en hydrokarbonsøyle på 35 meter i Gamba-formasjonen. «Net oil pay» er et estimat for utvinnbare ressurser i funnet.

ØYNER MER: Panoro Energy-sjef John Hamilton (i midten). Foto: Iván Kverme

Bourdon, som ligger rundt 15 kilometer vest for FPSO-en «BW Adolo» og 7,5 kilometer sørøst for MaBoMo-anlegget, er den siste operasjonen i den pågående borekampanjen på Dussafu-lisensen – en lisens som nå har resultert i fire betydelige oljefunn og åtte nye produksjonsbrønner på Hibiscus/Ruche-feltene.

Og det kan komme mer.

– Vår tro på at Dussafu som en svært attraktiv blokk hvor vi kan lete etter ytterligere olje er styrket. Med en stor portefølje av prospekter hvor vi ennå ikke har boret finnes et betydelig potensial for å frigjøre ytterligere organiske reserver og produksjonsvekst i mange år fremover, uttaler Panoro Energy-sjef John Hamilton i en separat børsmelding.

Energi

Informasjon om bruk av AI