Står overfor tap på 20 mrd. etter kollaps i banksektoren
Sveriges største pensjonsfond, Alecta, har tapt store penger på bankkollapsen. – Selvfølgelig er det et stort nederlag for oss som investorer, sier adm. direktør.

Sveriges største pensjonsfond, Alecta, står overfor et tap på 20 milliarder kroner etter kollapsen i banksektoren den seneste uken, i følge Bloomberg.
– Åpenbart er det et stort nederlag for oss som investor, sier adm. direktør Magnus Billing, og fortsetter:
– Vi må lære noe av det og handle basert på lærepengene fra denne opplevelsen.
Fondet står tilsynelatende overfor tap på nesten 21 milliarder norske kroner, hvorav 8,9 milliarder er i Silicon Valley Bank og 3,2 milliarder i Signature Bank.
Pensjonfondet har allerede solgt unna hele posisjonen i First Republic Bank med et tap på om lag 7,5 milliarder kroner.
– Usikkerheten rundt First Republics fremtid var for stor, delvis på grunn av at bankens gjeld ble negradert, sier Billing.
Alecta hadde kjøpt First Republic-aksjer siden 2019 og var bankens femte største aksjonær.