<iframe src="https://www.googletagmanager.com/ns.html?id=GTM-W3GDQPF" height="0" width="0" style="display:none;visibility:hidden">

Rødt på Wall Street

Torsdagens handel på New York-børsen starter i rødt, men har hentet seg inn.

Publisert 22. juni 2023
Oppdatert 22. juni 2023
Lesetid: 2 minutter
Artikkellengde er 2 ord
Article lead
TORSDAG: Fryktindeksen stiger nesten fem prosent. Foto: Bloomberg

(Oppdatert 19.43)

Noen timer etter at handelen tok til på New York-børsen har Nasdaq-indeksen snudd til grønt territorium og er opp 0,53 prosent, mens Dow Jones faller 0,16 prosent. S&P 500 er marginalt opp 0,07 prosent. 

Den tiårige amerikanske statsobligasjonsrenten er på 3,80 prosent mens VIX-indeksen, også kalt fryktindeksen, stiger 0,3 prosent til 13,23.

Makro

Antallet førstegangssøkende til arbeidsledighetstrygd i USA, såkalt jobless claims, var 264.000 personer i forrige uke, viser nye tall fra det amerikanske arbeidsmarkedsdepartementet. Ifølge Trading Economics var det ventet 260.000 førstegangssøkende. Høyere jobless claims antyder at flere mennesker har mistet jobbene sine og søker trygdeytelser, og det kan indikere en svekkelse i arbeidsmarkedet.

USA hadde en negativ driftsbalanse på 219,3 milliarder dollar i første kvartal, mens det ifølge Trading Economics var ventet en driftsbalanse på minus 217,5 milliarder dollar.

Fed

Onsdagen endte i rødt på New York-børsen. Verst gikk det med den teknologitunge Nasdaq-indeksen som falt 1,2 prosent mens S&P 500 og Dow Jones gikk ned henholdsvis 0,5 prosent og 0,3 prosent.

– Markedet fikk seg en kalddusj da sentralbanksjef Jerome Powell signaliserte at renten skal videre opp, og han presiserte at flertallet av medlemmene ønsket en videre renteoppgang, sier seniorøkonom Sara Midtgaard i Handelsbanken til Finansavisen.

– Det står i kontrast til hva han formidlet etter forrige rentedom da han virket mer usikker på sin egen renteplan og understreket at alt er data-avhengig. Vi vet allerede hva renteplanen til Fed er, men nå virker Powell mye mer overbevisende. Det var det markedet responderte på, og han blir nå tatt mer seriøs i markedet, understreker Midtgaard.

Bevegelser

Uber planlegger å kutte 200 ansatte innen rekruttering i et forsøk på å holde kostnader under kontroll. Aksjen stiger 1,8 prosent på Wall Street-børsen.

Til tross for lavere oljelagertall fra USA enn ventet, faller oljeprisen. Tall fra det amerikanske energidepartementet viser at lagrene nå er på 463,3 millioner fat, en nedgang på 3,8 millioner fra forrige uke. WTI-oljen faller 4,3 prosent til 69,41 dollar fatet, mens Brent-oljen er ned 3,9 prosent til 74,10 dollar.

Equinor faller 2,6 prosent til 29,3 dollar på Wall Street, mens Exxon faller 0,4 prosent.

Tørrlastindeksen Baltic Dry gjør torsdag et hopp på sterke 6,9 prosent til 1.216 poeng. Av de norske tørrlastaksjene på Wall Street stiger Golden Ocean Group 1,5 prosent.