– “Trumponomics” er den store jokeren
USA har slått knockout på Europa i aksjemarkedet. Prisingen over dammen er imidlertid stiv, og forventningene er høye. Med de rette prioriteringene har Europa derfor en god mulighet til et comeback.

Det amerikanske aksjemarkedet har vist seg å være den dominerende regionen for investeringer det siste tiåret, og investorkapital har strømmet inn til USA. Mens USA-børsene også tidligere har prestert sterkt, har utviklingen de siste ti årene vært eksepsjonell. Målt i amerikanske dollar har investeringer i USA gitt en årlig meravkastning på 7,5 prosentpoeng sammenlignet med det europeiske aksjemarkedet. Dette reflekterer en tydelig endring fra tidligere perioder, hvor amerikanske og europeiske børser i større grad utviklet seg parallelt, og der asiatiske og fremvoksende markeder tidvis utkonkurrerte dem. Spørsmålet for investorer er om denne dominansen kan vedvare, og om Europa forblir en uattraktiv investeringsmulighet.
Dagens marked har visse likhetstrekk med dotcom-perioden, spesielt teknologiens sentrale rolle. Den gang var optimismen ofte preget av urealistiske vekstforventninger som sjelden ble innfridd. I dag er situasjonen annerledes: Ledende teknologiselskaper har konsekvent levert imponerende resultater som har innfridd, og ofte overgått, høye forventninger.
Driftsmarginene blant selskapene i S&P 500 har utviklet seg betydelig: Fra åtte prosent i utfordrende år og 14 prosent i gode år, har de nå stabilisert seg på imponerende 18 prosent. Med en egenkapitalavkastning på over 20 prosent, og en vekst langt over hva som er forventet utvikling over tid i selskapers inntjening, er det ikke til å lure på hvorfor investorer har flokket seg til USA.
Stort strekk i laget
Likevel er det viktig å forstå at store deler av veksten i det amerikanske markedet skyldes et begrenset antall teknologigiganter, kjent som “Magnificent 7”, som har hatt en enorm innvirkning på avkastningen. I dag utgjør USA hele 75 prosent av en global indeks som investerer i utviklede markeder, sammenlignet med 59 prosent for ti år siden. På samme måte har andelen investert i Magnificent 7 økt fra seks til 24 prosent av en slik portefølje.
USAs knockout kan med andre ord tilskrives Bezos, Zuckerberg, Musk og Huang med venner. USAs markedsdominans er imponerende, og mange amerikanske selskaper er riktignok å anse som globale aktører, men dominansen står i sterk kontrast til USAs 15 prosents andel av globalt BNP og 14 prosent av global vekst.
De økonomiske utsiktene er fremdeles bra
Investering i amerikanske selskaper gir eksponering mot noen av verdens mest innovative og innflytelsesrike selskaper, særlig innen teknologi, og tilhørende eksponering mot aktører som vil bidra til å endre det samfunnet vi i dag kjenner. Forhåpentligvis til det bedre. Flere analytikere forventer fortsatt sterk utvikling for amerikansk økonomi, og amerikanske børser. Dette er basert på flere faktorer, inkludert en robust amerikansk økonomi, lavere inflasjon og sterk inntjeningsvekst blant store selskaper, spesielt innen teknologi.
“Trumponomics” er imidlertid den store jokeren. Tollsatser og svekket internasjonal handel er normalt ikke positivt for aksjemarkedet, men reduksjon i finansielle reguleringer kan være positivt for små og mellomstore bedrifter i USA. Utfallet for den amerikanske konsumenten er imidlertid noe usikkert, og risikoen for en tiltagende inflasjon grunnet innvandringsrestriksjoner og geopolitisk uro er absolutt til stede.
Vil USA fortsette å utprestere Europa?
Til tross for relativt gode utsikter for amerikansk økonomi, og et knippe selskaper som rir teknologibølgen, er det ikke sikkert at amerikanske børser vil fortsette å utkonkurrere øvrige markeder de kommende årene. Mye skal gå bra bare for å opprettholde dagens prising, og den høye prisingen tilsier heller ikke at man får betalt for å ta risiko utover trygge renteplasseringer.
Prisingen av europeiske markeder har lenge fremstått som attraktiv, og med en rabatt til det amerikanske markedet. Rabatten har vært forklarlig gitt europeiske selskapers svakere inntjeningsvekst, og mangel på høyt verdsatte teknologiselskaper. Nå er imidlertid rabattene historisk høye, selv når man korrigerer for Magnificent 7 – så kanskje tiden er kommet for et europeisk comeback. Hvis Europa prioriterer næringsutvikling, konkurransekraft og økonomisk vekst, kan regionen igjen utfordre USA og tiltrekke seg investorers interesse.