Analysesjef: – Det er helt uforståelig
– Nå lever vi i en verden hvor en tweet fra Det hvite hus styrer markedet, sier analysesjef Petter Slyngstadli i Norne Securities.

Donald Trumps tollsatser er gjenstand for mye frem og tilbake i markedet, noe som bidrar til solide bevegelser på verdens børser.
«I helgen kom nyheten om at mange varegrupper var unntatt toll – men tidsbegrenset, sier Trump i dag. Dette gjelder for eksempel mobiltelefoner. Apples iPhoner ville blitt nærmest uselgelig i USA med fulle tollsatser», skriver Petter Slyngstadli, analysesjef i Norne Securities, i en oppdatering.
Analysesjefen mener det er rart at USA ikke er mer målrettet med hensyn til å temme handelsbalanseunderskuddet, og identifiserer sektorer der de har et fortrinn og der ønsket om å ta produksjonen «hjem» har et slags rasjonale.
– Helt uforståelig
– Trumps plan, eller mangel på en slik, virker ikke rasjonell i dag. Det er helt uforståelig at de ikke har gått gjennom dette på en bedre måte, sier Slyngstadli til Finansavisen
– De må se på hvilke konkurransefortrinn de har i USA. Å få stålindustrien til USA kan være bra forsvarsstrategisk, men det virker helt rart at de ønsker å produsere sko i USA. Planløst, sier Slyngstadli.
Analysesjefen forstår Trumps appetitt på sjeldne mineraler, samtidig som han gir presidenten strykkarakter når det gjelder hans tilnærming til saken.
– Klossete
– Trump prøver seg med en klossete beiling til Grønland og Danmark, men burde heller kontakte EU som en alliert, og ikke opptre som en bulldoser. Det kan ikke være i USAs interesse. Jeg forstår at Trump ønsker å redusere handelsunderskuddet, men medisinen han tilbyr er ikke bra, sier Slyngstadli.
– En tweet styrer markedet
– Det er litt mange bevegelige deler når man skal forsøke å forstå markedet?
– Så absolutt. Nå lever vi i en verden hvor en tweet fra Det hvite hus styrer markedet, sier analysesjefen.