Vow et selskap for fremtiden.

ball123
VOW 05.10.2021 kl 23:04 35146

Mange såkalte grønne selskaper som har gått på børs det siste året vil ikke overleve. Heldigvis er ikke Vow en av disse selskapene.
Det virker som mange av skribentene på forumet ikke forstår dette. Kunnskapsnivået om og forståelsen av hva selskapet Vow driver med og hvilke muligheter selskapet har til å profilere på den grønne revolusjon er ikke tilstede .

Derimot synes det å være viktig å grave seg ned i massevis av detaljer og krangle om hvem som er flinkest til akkurat det.
Evnen til å se de lange linjer og forstå at Vow har teknologi,kunnskap og erfaring til å levere produkter allerede idag som verden trenger for å skape et bedre og renere klima er heller dårlig.

Personlig gir jeg blaffen i hva som står i et eller annet punkt på side 17 i siste kvartalstapport. Det er mer interessant å lese at Archelor Mittal tjener penger som gress og får kjøpsanbefalinger fra internasjonale meglerhus. Det betyr at Vow har skutt gullfuglen når de har fått et slikt selskap som kunde.

Når det gjelder Indonesia og Malaysia bør man forstå at Vow,s muligheter her ligger i bistand fra internasjonale organisasjoner som f.eks FN eller noen av FN,s paraplyorganisasjoner.
Tenk dere hvor stort det kan bli for Vow hvis FN her engasjerer seg.

Vow,s teknologi har unike egenskaper som kan få stor betydning for jordklodens fremtidige klimapolitikk.

Det er jo akkurat dette som er så spennende med Vow. 10 ganger,n er en reel mulighet. Det er slike selskaper man bør se etter når man skal bygge en portefølje.
Kalle 1
11.10.2021 kl 16:35 4700

Framtia skrev Innlegget er slettet
Nå drar du det litt langt, Framtia.
Det er jo klart at vgm, må styres til beste for egne aksjonærer/eiere.
Hvem skulle de ellers drive biznizz for ?
Slettet bruker
11.10.2021 kl 17:39 4628

Hammers skrev Innlegget er slettet
Alt skjer til aksjonærenes beste? Tre kvartalet med krakk? Samt stillhet og grumseprat rundt det meste av tidligere avtaler. Vel.
Karbon
11.10.2021 kl 18:01 4593


18th INTERNATIONAL SYMPOSIUM ON WASTE MANAGEMENT
AND SUSTAINABLE LANDFILLING / HYBRID EVENT
11-15 OCTOBER 2021:

https://www.sardiniasymposium.it/en/vow-asa-etia

Karbon
11.10.2021 kl 18:49 4552

"Forbrenningen av fossilt brensel dreper oss, sier Verdens helseorganisasjon (WHO) i en stor rapport om klimaendringer og helse mandag."

https://www.abcnyheter.no/nyheter/verden/2021/10/11/195793803/who-ber-om-ambisiose-klimamal-for-a-unnga-helsekatastrofe
Slettet bruker
11.10.2021 kl 20:31 4118

Hammers skrev Innlegget er slettet
VOW ASA + de 4 VOW insiderne, har til sammen 111.172.224 av aksjene i VGM = 67,61%, så de (les: VOW) har full kontroll over VGM. Alle de andre VGM aksjonærene til sammen har null de skal ha sagt. Noe som gjør VGM til et interessant case og studium.
Redigert 12.10.2021 kl 00:28 Du må logge inn for å svare
Slettet bruker
11.10.2021 kl 20:33 4446

 
Hvorfor må VOW selv lage en kunde (VGM) for å få store salg av ETIAs produkter?
Wils70
11.10.2021 kl 20:43 4441

Altså, la vær….
IvanBliminse
11.10.2021 kl 20:51 4420

Hvorfor opprettet Ferrari et formel 1-lag? Bare for selge noen få ekstra biler, eller kan det tenkes at det skapes flere synergier?
Karbon
11.10.2021 kl 21:40 4331

Godt svar IvarBliminse.

Hvorfor skilte Norsk Hydro ut Yara? De kunne jo like gjerne fortsatt som ett selskap.....

Dette spørsmålet Reserven stiller er kun for å lage støy. Det er noe som diskutert ut og inn i diverse tråder tidligere, og det er helt utrolig at man skal koke suppe på den samme spikeren enda en gang.

Jeg KUNNE gitt et utfyllende svar på spørsmålet, men jeg gidder ikke. Ikke en gang til....

Ellers så er det vel greit å la Badin svare på spørsmålet:

https://m.youtube.com/watch?v=2MhtfXk1DAc&feature=youtu.be
Redigert 11.10.2021 kl 22:15 Du må logge inn for å svare
Slettet bruker
11.10.2021 kl 23:39 4181

Er Yara en Norsk Hydro kunde?
Slettet bruker
11.10.2021 kl 23:47 4162

Scanship Holding. -- Vow -- VGM
Slettet bruker
12.10.2021 kl 00:12 4118

 
Pyrovac is working with Elkem Metal Canada to construct a 1500 kg/hr pilot plant to produce biocarbon briquettes.
https://pyrovac.com/en/project/forest-residue-conversion-plant-in-saguenay-partner-elkem-metal-canada

«This product is intended to replace metallurgical coal of fossil origin in the ferrosilicon process. Elkem wants to extend its application to other metallurgy sectors in the future.

With Pyrovac’s advanced pyrolysis process, Elkem aims to improve its environmental footprint by massively reducing the GHG emissions of the current industrial process. Further to the existing pilot plant, the objective is to build the first full-scale plant with 40,000 tons of biocarbon capacity per year by 2024. Elkem ASA aims to create a total of four plants by 2030 to meet its internal needs. In addition, Elkem may build additional plants to produce biocarbon that could meet the needs of other users in the metallurgy sector.»



Så ELKEM:
• Har valgt å kjøpe pyrolyse teknologien til biokarbon anlegget sitt i Canada fra ETIA konkurrenten PYROVAC.
• Planlegger på sikt å bli 100% selvforsynt med biokarbon, 160.000 tonn/år fordelt på 4 anlegg á 40.000 tonn/år.
• Vil muligens bygge flere anlegg for å selge biokarbon til andre, derunder konkurrenter.


Med industriell standard 333,1/3 produksjonsdager/år er 1500 kg/t = 12.000 tonn/år.  1.500 kg/t * 24 * 333,1/3 = 12.000 tonn/år.

----- ----- ----- ----- ----- -----

På hjemmesiden til PYROVAC figurer Elkem prominent som MARKETING PARTNER:
https://pyrovac.com/en/about-us     (nederst på siden)

Hvor mange partnere har VGM på hjemmesiden sin?  NULL!

Forklarer hvorfor Badin på Follum anlegget sliden i den siste VOW Pareto presentasjonen har fjernet Elkem som partner:
http://vxz.eu/VGM__Follum-anlegget

VOW har presentert på 4 Pareto konferanser, og lagt ut alle presentasjonene på NewsWeb, bortsett ifra den siste holdt i september i år:
2019-10-01:  https://newsweb.oslobors.no/message/486350   Presentation at Pareto Renewable Energy & Clean Tech Conference
2020-01-16:  https://newsweb.oslobors.no/message/493482   Presentation at Pareto Power and Renewable Energy Conference
2021-01-21:  https://newsweb.oslobors.no/message/522930   Presentation held at Pareto Power & Renewable Energy Conference

Bare å glemme Elkem som VGM kunde og partner.

----- ----- ----- ----- ----- -----

I tillegg til bilder og video fra Elkems biokarbon anlegg i Canada, sier denne artikkelen fra 30.04.2021 at byggingen av anlegget går etter planen, og vil åpne i begynnelsen av 2022:  https://ici.radio-canada.ca/nouvelle/1789096/elkem-usine-biocarbone-investissement-chicoutimi

Redigert 12.10.2021 kl 00:52 Du må logge inn for å svare
Hammers
12.10.2021 kl 00:53 4101

At Elkem jobber med Pyrovac i Canada betyr selvsagt ikke at det er slutt på deres samarbeide med VGM i Norge.
Hvor i alle dager har man dette fra?

- 12.000 tonn biokull pr år er den samme mengde som det VGM skal produsere for selskapet på Follum i Fase 1.
- ELK har aggresive kuttplaner i sitt totale CO2-utslipp. ikke rart at man da kjører 2 parallelle løp (eller kan det finnes flere?).
- Spesielt siden transportkostnadene utgjør et vesentlig beløp i denne sammenheng.

- Den totale mengde biokull ELK har behov for er betydelig høyere enn disse 12.000 x 2.
- Planen er at VGM minst skal 10-doble produksjonen på Follum.
- Det blir en aggressiv oppskalering etter den første innkjøringsfasen!

Nærhet til markedet er av største betydning for å minimere transportkostnadene.
Da helt naturlig å få biokull produsert både i Canada og Norge. I Canada for det kanadiske markedet og Follum for det norske.

På sett og vis samme forhold som at VOW har inngått et samarbeid med AM.
AM som i andre prosjekter har tilsvarende samarbeidsavtaler med andre aktører innen karbonfangst.

Kveldens IKKE-SAK fra den samme skribenten.
Redigert 12.10.2021 kl 00:54 Du må logge inn for å svare
Slettet bruker
12.10.2021 kl 00:57 4120

ELKEM planlegger før 2030 å bli 100% selvforsynt med biokarbon, 160.000 tonn/år fordelt på 4 anlegg á 40.000 tonn/år.
Redigert 12.10.2021 kl 01:03 Du må logge inn for å svare
Slettet bruker
12.10.2021 kl 04:25 4081

Ser Badin har korrigert seg og lagt til Elkem på lista over kunder på LinkedIn.
Hammers
12.10.2021 kl 08:07 3943

At VGM ikke har notert ELKEM som kunde på sin hjemmeside kan ha en svært enkel årsak:
- VGM har for tiden (etter hva jeg kjenner til) kun 2 ansatte. CEO + CFO.
- De har sittet i stillingen i ca 2 mnd.

- Personlig skulle jeg tro at de har helt andre og langt høyere prioriterte oppgaver enn finjustering av selskapets hjemmeside.
- Jeg vet faktisk ikke om den siden i det hele tatt har blitt oppdatert (bortsett fra automatiske koblinger) siden etableringen.

Børsmelding blir sendt ut hvis det kommer endringer fra den opprinnelige planen!
Redigert 12.10.2021 kl 08:16 Du må logge inn for å svare
Karbon
12.10.2021 kl 08:31 3891

Reserven, hvorfor fortsetter du å spre dine løgner på forumet!!! For to dager siden la jeg inn følgende innlegg:

"Det er bemerkelsesverdig hvor mye tid en skribent skal bruke på å så tvil rundt Elkem som kunde av VGM.

På presentasjonsmaterialet for Paretokonferansen 15. september står da vitterligen Elkem med store bokstaver på slide 8, og jeg vil gå så langt at jeg kaller disse skriveriene som sår tvil rundt Elkem som rent tull og på grensen til sabotering av en ellers saklig debatt rundt Vow og fremtidsutsiktene.

Og på slide 12 fremgår det at Follum-kontrakten inngår i Vows ordreserve (backlog) for 2021:

http://vxz.eu/2021-09-15__VOW__Presentation_@_Pareto-28th-Energy-Conference-2021.pdf

(Trykk på "oppdater", dersom ikke presentasjonen kommer opp på første forsøk)."


Som alle som kan å lese vil se; på slide 8 på siste Paretokonferansen i september står Elkem med store bokstaver. Så hvorfor FORTSETTER du å skrive at Elkem IKKE var tatt med som kunde i Paretokonferansen?

Og Reserven, noe du sikkert også forstår, men later som om du ikke forstår er at Elkem er kunde av VGM, og ikke VOW.

Reserven, du er tydeligvis så full av hat mot Vow og Hammers at du velger å bruke all din tid på å sabotere for Vow-info på forumet, og gjerne ved å spre løgner og konspirasjonsteorier. Igjen og igjen!!!

MED DETTE LOGGER JEG AV FORUMET FOR I ÅR, OG ØNSKER ANDRE LYKKE TIL VIDERE.

DETTE GIDDER JEG IKKE LENGER!!!!
Redigert 12.10.2021 kl 08:32 Du må logge inn for å svare
Framtia
12.10.2021 kl 08:42 5542

Viss Reserven's helsvarte fremstilling av saken innebærer noen form for riktighet, HVORFOR har da VOW og Elkem inngått samarbeid om teknologi, kunnskap og produksjon av biokarbon og andre alternativer som kan benyttes av ELKEM!???
Ref;"The two companies will join competence and technology solutions to develop and manufacture biocarbon and other products for Elkem’s production processes"

https://www.elkem.com/investor/announcements/announcement/?itemid=AA806B0C8B0E7A94
Hammers
12.10.2021 kl 08:53 5497

Stå på Karbon - ikke gi deg. Du er en som har bidratt med veldig mye positiv og saklig info.
Gir du deg får han det som han vil.
Karbon
12.10.2021 kl 09:10 5440

Jeg skal kun føye til en ting til før jeg gir meg:

Pyrovac er hjemmehørende i Canada. Som Elkem har uttalt tidligere, ønsker de "kortreist" biokarbon. Så derfor bruker de Pyrovac til virksomheten sin i Canada, og Vow Green Metals for virksomheten sin i Norge.

Dette har jeg også nevnt for Reserven tidligere men nå har han visst "glemt" det, og velger å fortsette med å spre uriktige påstander om Vow og Vgm, pga hatet han sitter inne med.

Takk for støtten Hammers, men jeg orker ikke å fortsette på forumet når Reserven får lov til å sabotere og spre løgner på den måten han gjør.
Kalle 1
12.10.2021 kl 09:55 5389

Har du vurdert en av de tre "knappene"oppe til høyre, Karbon ?
Slettet bruker
12.10.2021 kl 10:29 5356

Co2-avgiften opp 28% i statsbudsjettet.
Slettet bruker
12.10.2021 kl 10:41 5333

Veldig synd dersom du tar en pause Karbon! Enig med Hammers om at du har bidratt stort med masse relevant info og på en veldig saklig og god måte!! Trist at de som virkelig har noe å komme med trekker seg tilbake, og ekstra synd fordi det frigjør ennå mer plass til de som kun bringer mye sau (og støy) og lite ull til trådene.
nolast
12.10.2021 kl 10:51 5308

Dessuten kommer Reserven til å forsvinne med oppgangen som vil/må komme i framtiden. Stå på Karbon
anca
12.10.2021 kl 11:40 5262

Karbon, ønsker at du fortsetter ditt nyanserte info av vow og vgm. Støy som Reserven driver med er hinsides uakseptabelt.
Slettet bruker
12.10.2021 kl 11:57 5252

Hvis jeg forsvinner, fordi jeg reiser bort på torsdag.

VOW kursen er uinteressant, ikke posisjonert i VOW, hverken long, short, eller på annet vis. På HO diskuterer jeg hovedsaklig FA, og for å gjenta hva jeg siste 16 år sikkert har skrevet flere hundre ganger: Det er umulig å påvirke aksjekurser med HO innlegg.
Redigert 12.10.2021 kl 12:58 Du må logge inn for å svare
Slettet bruker
12.10.2021 kl 12:37 5256

Er det for slemt å ønske seg at du skal på en lang jordomseiling og til flere steder med dårlig internett :-)
Slettet bruker
12.10.2021 kl 12:39 5267

Dit jeg skal, er det veldig bra Internett.
Bubleslurp
12.10.2021 kl 12:58 5305

Det var synd, men at du tar ferie blir da i hvert fall en reserveløsning
Slettet bruker
12.10.2021 kl 13:23 5328

Risikoen er lite belyst på forumet og slike som Reserven som belyser risikoen blir uglesett

Dette sier selskapet selv om risikoen i en link som Karbon la ut lengre oppe på tråden

“To become and remain profitable, the Company is dependent on (i) a successful construction of
the Follum Plant, (ii) being able to enter into binding agreements with suppliers of the key input factors for the production of biocarbon and (ii) contracts with customers for the sale of biocarbon and other related output products from its operations.”

“There is a risk that the Company is not successful with its construction and commercialization phase, and even if it is, it may not generate revenues that are significant enough to achieve profitability.”

“Although the Company is a growth company, and the Follum Plant is fully financed, the Company has
made certain estimates on the construction costs for the Follum Plant and its commercialization phase. If the Company's estimates are incorrect, it could lead to the need for additional financing sooner than expected.”

Furthermore, it is noted that the rights and obligations of the Company are likely to carry a higher degree of uncertainty and risk than more mature businesses

The Company has not yet started the construction of its first commercial plant at Follum (the "Follum Plant") and concession for the construction of the building to host the plant has not yet been filed by Vardar. It is a risk that the construction of the plant will not be as planned, and delays are not unlikely.

Follum Plant is the first of its kind, there is an inherent risk that the Follum Plant may require improvements or adjustments which may delay or limit operation of the plant

The Follum Plant will be the Company's first plant and it is a risk that the equipment does not work as planned
Furthermore, the Company is dependent on entering into additional binding agreements with suppliers and customers and other third parties in order to commence business at the Follum Plant and in order to obtain, revenue generating business. I

The Company's competitors may have greater resources than the Company, and may be better positioned to develop competitively attractive technology. Failure, by the Company to respond to changes in technology and innovations may have material adverse effects on its ability to stay competitive going forward, which in turn could materially adversely affect the Company's business
Slettet bruker
12.10.2021 kl 13:31 5315

Strømprisene er vel den helt store risikoen
«The Company may use waste heat from the production to produce electricity and thereby cover its own internal electricity consumption. However, there is a risk that the Company may never succeed with implementing the steam turbine and, even if it does, electricity may be one of the Company's largest operating costs.

Accordingly, consistent access to low cost and reliable sources of electricity is essential to the Company's business. Because electricity may constitute a significant part of the Company's production costs, the Company will be particularly vulnerable to fluctuations in electricity costs”
Slettet bruker
12.10.2021 kl 13:50 5273

Takk, uteseileren.
Så da VGM gikk på børs for 3 måneder siden, hadde de (les: partneren Vardar) ikke søkt om byggetillatelse for Follum anlegget.
Redigert 12.10.2021 kl 13:54 Du må logge inn for å svare
Slettet bruker
12.10.2021 kl 14:34 5216

Riktig, og 10 mnd etter intensjonsavtalen ble inngått med Vardar har de enda ikke signert kontrakt.

Det er sannsynlig at Vardar vil ha kontrakten på bordet før de søker om byggetillatelse
Vil tro at Enova støtten har klausuler om kontrakt med Vardar/Viken/Elkem før pengene frigis
Slettet bruker
12.10.2021 kl 15:35 5150

Hehe, når katten er borte danser uteseilere og reserver på bordet. Det du gjør her er å sette lys på kun en del av helheten og sannheten, på lik linje med klimaskeptikere som har en tendes til å blande begrepene vær og klima. Det du kopierer er en del av en soft-analyse, og dersom du kun ramser opp punktene i risikodelen, ja så vil alle nystartede selskaper se ut som om de skal gå konkkurs før de har startet. En dyktig ledelse, som i Vow og VGM, er forpliktet til å tenke gjennom verste scenarier, og ingen av disse punktene burde være overraskende for de som har litt kjennskap til oppstart og drift av et selskap. Men om du hele tiden fragmenterer og deler opp helheter, ja så kan du gjennom å overfokusere på en del av helheten, alltid klare å problematisere verden, og i dette tilfelle underliggende til VGM (og derav Vow).

Selvsagt kan noe gå galt på veien, og selvsagt varierer energipriser, men tror du virkelig ikke at de har regnet og gått gjennom alle detaljer 100 ganger, og allikevel kommet frem til at strengths, opportunities og possibilities har LANGT større sannsynlighet for å slå til enn threats (som man alltid vil være nødt til å ha med i en forretningsplan, og som ikke er annet enn usannsynlige scenarier på et papir). Det som er sikkert, er at de har avtaler på plass, de har patentert teknologi på plass, markedet er enormt og klart til å erobres, de har lang erfaring med å være ledende teknologiprovider, de har en dyktig organisasjon, osv. Så da blir det bare for dumt å komme drassende med trusseldelen av soft-analysen, for igjen å prøve å skremme bort noen småaksjonærer. Forstår veldig godt at Karbon ikke gidder å diskutere med sånne folk!
Redigert 12.10.2021 kl 15:43 Du må logge inn for å svare
CapitaL
12.10.2021 kl 18:56 4985

Morsomt å lese stabben jr sin bekymring for risikofaktorene.. Og jeg som trodde risikoen for økonomien i Follumprosjektet ble overført fra VOW til VGM..

Takk til Karbon for mange nyttige innlegg..

Og det motsatte til tivoliets klovner.
Hammers
12.10.2021 kl 20:37 4995

Personlig synes jeg det er trist at en så solid skribent som Karbon trekker seg fra forumet pga den aktiviteten enkelte bedriver her inne.
En aktivitet som "merkelig nok" skjer på alle tråder om VOW.
For enkelte har mao forumet etter hvert utviklet seg til å bli et UHYGGELIG tilholdssted.

I forumets reglement kan man lese at følgende ikke er tillatt (utdrag):
- personangrep, trakassering av meddebattanter, å skremme vekk eller bringe andre på forumet til taushet.
- Innlegg som bevisst sprer usannheter.

På denne tråden mener jeg at man finner flere eksempler på slike brudd.
Dette med usannheter kan kanskje være en HET potet i tillegg til at Karbon nå velger å trekke seg fra forumet for å få fred fra alt som serveres.

Jeg tenker først og fremst på dagens påstander (av Uteseleren/Reserven) HVIS den påståtte "glemte" byggesøknaden IKKE medfører riktighet.
(Jeg følger rimelig bra med, men har aldri hørt noe om dette før de vanlige ikke-aksjonærene satte i gang).

At strømprisen er et problem ligger i tillegg LANGT unna mitt enkle kunnskapsnivå om selskapene (selv om det står i generelle risikofaktorer).
Når Uteseileren kl 13;31 utbasunerer; "Strømprisen er vel den HELT STORE risikofaktoren", ja, da beveger man seg raskt ut på kvikksand.
Kanskje man skal spre usikkerhet til markedet siden strømprisene ER høye nå om dagen?

I pyrolysen dannes store mengder overskuddskraft.
Den enkle tolkningen fra et enkelt menneske er at høy strømpriser er en stor fordel for det kommende salget.
Redigert 12.10.2021 kl 20:54 Du må logge inn for å svare
Slettet bruker
12.10.2021 kl 21:44 4929

Dette med bygge tillatelse er ikke noe jeg har diktet opp… det er jo av medelt av selskapet på side 6 i den linken som karbon delte lengre opp på tråden
The Company has not yet started the construction of its first commercial plant at Follum (the "Follum Plant") and concession for the construction of the building to host the plant has not yet been filed by Vardar. It is a risk that the construction of the plant will not be as planned, and delays are not unlikely.

På side 7 står det om strøm prisene

1.1.7 The Company is vulnerable to fluctuations in electricity costs
The Company is planning to produce electricity for its own consumption through a steam turbine using steam from the existing timber reception and multi-fuel boiler. In this way, the Company may use waste heat from the production to produce electricity and thereby cover its own internal electricity consumption.

However, there is a risk that the Company may never succeed with implementing the steam turbine and, even if it does, electricity may be one of the Company's largest operating costs. Accordingly, consistent access to low cost and reliable sources of electricity is essential to the Company's business. Because electricity may constitute a significant part of the Company's production costs, the Company will be particularly vulnerable to fluctuations in electricity costs.

If the Company is unable to enter into favourable electricity contracts on short notice or an increase in the price of electricity occurs, this could have a material adverse effect on the Company's business, results of operations, financial position, cash flows and/or prospects.

https://newsweb.oslobors.no/obsvc/attachment.obsvc?messageId=537900&attachmentId=221076&obsvc.item=1

unikum
12.10.2021 kl 22:49 4830

At du gidder å rakke ned på alt og alle. Du kan jo ikke ha det veldig bra med det selv. Å bruke så mye resurser/energi på kun å finne mulige feil hos gode skribenter er meg en gåte. Vil påstå at de som leser tråder om Vow er mest interessert å lese om nyheter og mulig nye ting som Vow har muligheter il å utvikle og ikke om en byggesøknad som ikke var sendt inn til den og den datoen. Vi klarer å se litt lengre frem enn 2-3 mnd av slengen. Få deg/dere ett normalt liv vil jeg anbefale !!
Godt å bruke ikonet i høyre hjørne heretter.
Slettet bruker
12.10.2021 kl 23:16 4767

Forstår fremdeles ikke hva som er problemet. Dette er et info dok fra april og regner med at du vet like lite som oss andre om status per i dag ift byggesprosessen. Og finn et industriselskap i verden som er glad i høye strømpriser. Alle vet at strømpriser endrer seg fra måned til måned og år til år, og at snittprisen vil ligge langt under det Sør-Norge opplever for øyeblikket.

Det du kopierer og limer inn her er som nevnt en del av verste scenario trusler fra en forretningsplan. Helt normalt å ramse opp mulige trusler som muligens kan inntreffe en gang i fremtiden, dog helt uten dramatikk i det store bildet. Over en lang levetid vil alle selskaper treffe på en fartsdump her og der, og igjen, det blir veldig søkt at du kun klipper ut truslene fra info brevet, og ikke alle de kapittelene (fra dette og andre dokumenter) som beskriver de mange spennende mulighetene og oppsidene. Hadde vært litt av et dommedagsforum dersom alle nickene kun kopierer inn trusselkapittelet fra selskapenes forretningsplaner.

Det er bra med et kritisk blikk, men det betyr ikke at man kun skal fokusere på mulige fremtidige utfordringer. Man må også klare å kartlegge både trusler, muligheter og styrker til selskapet.
Hammers
12.10.2021 kl 23:18 4780

Personlig synes jeg skribenten "Zomi" uttrykker det som her serveres på en ganske så klar måte;

"Det du kopierer er en del av en soft-analyse, og dersom du kun ramser opp punktene i risikodelen, ja så vil alle nystartede selskaper se ut som om de skal gå konkkurs før de har startet. En dyktig ledelse, som i Vow og VGM, er forpliktet til å tenke gjennom verste scenarier, og ingen av disse punktene burde være overraskende for de som har litt kjennskap til oppstart og drift av et selskap. Men om du hele tiden fragmenterer og deler opp helheter, ja så kan du gjennom å overfokusere på en del av helheten, alltid klare å problematisere verden, og i dette tilfelle underliggende til VGM (og derav Vow)".

Jeg har ikke selv noe spes å bidra med når det gjelder slike analyser.

Likevel; I samme dokument skrives det noe a la; "Follum skal være selvforsynt mtp elektrisitet".
(Min kommentar; Dette er som et biprodukt av pyrolysen å regne).

Hvordan flukturerende strømpriser da kan være en risikofaktor som du nærmeste bruker "krigstyper" på å formidle er for min del ufattelig.
Også UETISK! Generelt sett er prisen på kraft en risikofaktor for både industri og private husholdninger.
Men for en produsent av energi til eget bruk er det normalt ikke det.

Dvs; Hvis alle tilganger på innsatsfaktorer for produksjon av biokull (og kraft) forsvinner - ja da er det aktuelt.
Etter mitt syn en hypotetisk problemstilling. Et teoretisk problem som er tatt med i risikovurderingen.

At det skal være noen problemer med byggetillatelsen på Follum er etter mitt syn OGSÅ en teoretisk problemstilling.
Norske Skog drev i sin tid fabrikk på området. En med stor arbeidsstokk og gode inntekter til kommunen.

Den ble etter hvert stengt og revet når tidene ble dårlig for selskapet.
Inntil nå har fabrikkområdet i alle hovedsak ligget brakk.

Jeg tror at det vil være NULL komma NULL problemer ved at VOW, Vardar og Viken Skog igjen begynner å bruke det.
Tipper at Hønefoss kommune jubler for denne satsingen.

Industri bygges opp på området, og fjernvarme fyller byens 1000 hjem og næringslokaler.
Nok en teoretisk problemstilling fra din side. Likevel må den tas med i risikovurderingen for det den er.
En TEORETISK RISK.

Akkurat som jeg skriver dette innlegget under den visshet om at Admin teoretisk sett kan finne på å slette det!
Du skjønner; Vi lever i en FARLIG VERDEN - en med risiko på alle bauger og kanter!
Redigert 12.10.2021 kl 23:42 Du må logge inn for å svare
Hobbydansken
12.10.2021 kl 23:28 4767

@uteseileren.
Det er også viktig å fremheve at kapittel 1 innledes med følgende passasje (side 3):

"Investing in the Shares involves inherent risks. Before making an investment decision, investors should carefully consider the risk factors and all information contained in this Information Document, including the Company's Financial Statements and related notes. The risks and uncertainties described in this Section 1 ("Risk factors") are the principal known risks and uncertainties faced by the Company as of the date hereof that the Company believes are the material risks relevant
to an investment in the Shares (...)"

Å liste risikofaktorer er due diligence og almindelig praksis i kontrakter og aftalegrunnlag. Ser ikke dette som problematisk.
Slettet bruker
13.10.2021 kl 00:26 4714

Har forstått at realistisk tilnærming er uønsket på den tråden og dette blir mitt siste innlegg. Har bare forsøkt å finne grunnen til kursfallet og utsettelsen av den ventede orden fra VGM som skulle løfte kursen til nye høyder.

For de skeptiske anbefaler jeg en tur innom https://www.vardar.no/category/varme-nyheter/
Det eneste jeg finner er « Vardar Varme har signert en intensjonsavtale om MULIG realisering av en biokull fabrikk på Follum» den 15 desember 2020.

Ingen oppfølging om endelig kontrakt og bygge start. VGM er ikke nevnt i halvårs rapporten
Ett google søk gir samme sparsomme opplysninger.
Slettet bruker
13.10.2021 kl 01:59 4652

Mitt inntrykk av det du og flere andre her skriver, er at dere innerst inne begynner å bli engstelige for at Follum anlegget IKKE går på skinner og etter planen. Ellers hadde dere ikke hisset dere opp ​fordi noen påpeker manglende fremdrift av Follum anlegget.

At byggetillatelse for Follum anlegget ikke foreligger er et faktum, ellers hadde den vært børsmeldt. Ditto når intensjonsavtaler blir til avtaler. De som ikke vet såpass, har egentlig ikke noe i aksjemarked å gjøre

Redigert 13.10.2021 kl 02:01 Du må logge inn for å svare
CapitaL
13.10.2021 kl 08:19 4506

Å så tvil om byggetillatelse må man gjerne gjøre.. men hvorfor et ønsket anlegg ikke skal få byggetillatelse begriper ikke jeg.

- Varaordfører Dag Henaug (H) i Ringerike har møtt ledelsen i Oslo-baserte Vow. Han har store forventninger til det som kan komme.

– En slik etablering gir muligheter for annen produksjon basert på den energien som produseres, så dette kan være starten på en klyngdannelse, sier Henaug.

Nytt Hønefoss-selskap har vært planlagt i flere måneder: – Det var helt nødvendig å holde det hemmelig

– Hva kan kommunen bidra med en i slik etablering?

– Kommunen stiller seg bak søknaden til Enova, og bidrar ellers med det vi kan fra kommunens plan og strategiavdeling. Og politisk vil vi bidra så langt det er mulig, sier varaordføreren.

Fra Ringblad

Framtia
13.10.2021 kl 08:48 4441

Svært så utolmodig alle er!?🤔 I podcast'en med Henrik Badin og Cecilie Jonassen, bekreftet begge at det er fullt trøkk i prosessen, men at de fremdeles så for seg nesten to år før ting var oppe å gikk...Hva de la i det er vel lett å forestille seg, ikke sant...! Planlegging, bygging, testproduksjon, evaluering, justeringer etc...To år er greit for min del, i en verden med nervøse kortsiktige sjeler...🤔
Slettet bruker
13.10.2021 kl 09:38 4339

Fra bortkastet tid på trusselfaktorer til noe mer oppbyggende. Elkem øker sine klimaambisjoner:

https://e24.no/boers-og-finans/i/x8e4nG/elkem-vil-kutte-klimautslippene-med-naer-en-million-tonn-paa-ti-aar

Det er mest sannsynlig meget gode nyheter for VGM og dermed Vow, og forhåpentligvis dukker det snart opp en mer konkretisert avtale mellom VGM og Elkem. Hadde vært fint med litt marketing for å få bort litt av den usikkerheten som har fått lov til å feste seg rundt VGM og Vow i det siste. Men forståelig nok, som Framtida nevner, så trenger man tid for å få på plass nye industri. Med andre ord, her er det bare å ta livet med ro, for TIDEN, dagene, månedene og årene ( pluss Badin og Cecilie :-), jobber FOR investorene i Vow og VGM!
Redigert 13.10.2021 kl 09:46 Du må logge inn for å svare
CapitaL
13.10.2021 kl 10:33 4260

At ordren fra VGM skulle løfte kursen til nye høyder må være noe du har kokt i hop selv? Den er jo tross alt kjent og forventet i markedet.. At den manglende bekreftelsen på VGM-ordren er hemmende på kursen derimot, er noe jeg kan si meg enig i. Vow har jo tross alt kommunisert at avtalen VGM/VOW skulle bekreftes i Q3. Nå lagger kursen, og omsetningen er på et bunnivå pga denne infotørken fra selskapet. Skulle det dog ha skjedd noe dramatisk med Elkem-avtalen eller andre ting, så ville det uansett vært meldepliktig det også. På dette stadiet blir alt spekulasjoner, men markedet har aldri likt usikkerhet så en snarlig avklaring hadde jo vært fint.