Strongpoint #1-23 En investering for usikre tider.

tunktee
STRO 13.01.2023 kl 18:28 185015

Strongpoint er et rendyrket selskap som leverer teknologi til detaljhandel.
Kundene er hovedsakelig fra dagligvarehandel, og Strongpoint er derfor i liten grad påvirket av makroøkonomiske/sykliske forhold og en eventuell resesjon.

Med ny ledelse for noen år siden, har selskapet blitt spisset ved avhending av noen avdelinger og oppkjøp av et større brittisk selskap i fjor, Air Link Group (ALS).

Strongpoint hadde følgende organiske vekst i 2022 (YoY) :
Q122 21%
Q222 16%
Q322 20%

3. kvartal leverte en absolutt vekst på 76% inkludert oppkjøp av ALS.

Fra Q3-rapporten:
Proforma: If the acquisitions had been completed as
at 01.01.2022, the Group’s total revenue and ordinary
profit before tax had been: (Red: for Q1-Q322)
KNOK
Revenue 1 085 710
Profit before tax 24 223

En tenkt 15% organisk vekst I Q422 og 80 mill i bidrag fra ALS gir omsetning på 406,8 mill i kvartalet.
I så tilfelle vil proforma omsetning i 2022 lande på 1492,5 og gi en P/S på 0,66 p.t.


Selskapet er i praksis gjeldfritt, og oppkjøpet av ALS ble finansiert over driften og avhending.
Utbytte har vært stigende i flere år, jeg antar at selskapet ønsker å fortsette trenden og deler ut 85 øre per aksje for 2022.


Nevner også at resultatet har vært under press som følge av større innvestering og markedsføringskostnader til e-handel.
I løpet av 2022 har disse kostandene blitt strammet inn og 3. kvartal, som er det historisk svakeste for Strongpoint, leverte en meget god bunnlinje.
Jeg forutser derfor en sterk bunnlinje i 4. kvartal.


Siste halvår har også gitt mange børsmeldte avtaler, se lenke under.

Relevante lenker:
Presentasjon av selskapet ved CEO Jacob Tveraabak
https://www.youtube.com/watch?v=OVhzpW_EeOk
Siste kvartalsrapport
https://www.strongpoint.com/app/uploads/2022/10/strongpoint-q3-2022-screen.pdf
Strategioppdatering
https://channel.royalcast.com/hegnarmedia/#!/hegnarmedia/20220215_5
Børsmeldinger
https://newsweb.oslobors.no/search?category=&issuer=6793&fromDate=&toDate=&market=&messageTitle=


Ansvarsfraskrivelse:
Dette er ikke finansielle rådgivning, og jeg er selv aksjonær i Strongpoint.


Jeg setter pris på at man ikke spamer denne tråden med gjentagende, åpenbar eller meningsløs informasjon.
Storebetong
21.04.2023 kl 11:32 3302

Q1 2023 blir selvsagt spennende både å gjette på og se fasiten på. Det blir dog ikke mindre spennende med de neste 11 kvartalene før vi kan gjøre opp status på 2025-ambisjonene.

Vi har i dag en market cap på ca 1,1 mrd og kun ca 2600 aksjonærer. Fortsetter selskapet å levere godt slik de har gjort de 5 siste kvartalene så vil dette forandre seg i positiv retning. Selv er jeg som dere vet optimist og jeg ser ikke de store faresignalene. Om noen ser mulig humper i veien fremover for selskapet setter jeg stor pris på innspill.

Selv vektet jeg meg opp i går og har nå 39050 aksjer som jeg er fornøyd med foreløpig🙂 (snaut 0,1% av selskapet er dog ikke mye, men noe...).

God helg alle sammen🙂
Redigert 21.04.2023 kl 12:26 Du må logge inn for å svare
Storebetong
21.04.2023 kl 14:55 3182

Det er tydelig at noen har varer å levere på disse nivåene (25-tallet). Så får vi bare se hvem som får rett på sikt kontra alternative investeringer (som er litt tungt å oppsummere her...)

EDIT: 24,70 var visst også en fin kurs å blir kvitt noe på.

EDIT 2: At mange har dårlig tid og vurderer alternative steder å plassere sine finansielle midler er i hvertfall ikke noe nytt.
Redigert 21.04.2023 kl 19:27 Du må logge inn for å svare
tunktee
21.04.2023 kl 22:32 3026

Det har vært salgspress en stund.
Hver gode nyhet blir benyttet til salg.
Kanskje blir også oppløpet til rapport i neste uke benyttet til det.
Og ikke minst torsdag når tallene kommer.

Ser ut til at jeg er blant få, eller den eneste, som er sikker på at Q1 var et rekordkvartal.
Jeg har lenge vært bullish, og kjøper fortsatt aksjer til kurser som for meg fremstår som lave.

Så er jeg også tilsynelatende den eneste som gjør langsiktige trades i SP, og blant få som tester opp mot både fundamentale og tekniske forhold.

Som tankevekker var dette situasjonen sist gang kursen var på omtrent dette nivået:
https://www.strongpoint.com/app/uploads/2022/12/strongpoint_q3_2021.pdf

For å sette ting mer på spissen, og muligens forstyrre noen:
Historisk har de fleste her ment at teknisk analyse ikke kan brukes i SP, eller at TA er generell vissvass og pølsevev..
Da burde de vel solgt og kjøpt utelukkende på fundamentale forhold!

Til tross for dette var det ingen jeg kjenner til som solgte høst 2021, og knapt noen som kjøper nå.

Javell?
Har dette faktum noe med psykologiske forhold å gjøre?
minvest
22.04.2023 kl 09:55 2881

Du berører et interessant tema tunktee.
Spørsmålet er om salgspresset er reelt?
En selger er ikke alltid en selger, og kjøper er ikke alltid en kjøper. Dette gjelder særlig i disse tider hvor algoritmer/roboter herjer. I lite likvide aksjer gir dette ofte pussige utslag i det korte/ mellomlange bildet.
I det lange løp vinner det fundamentale.
Undertegnede er en langsiktig aksjonær, men trader med en mindre post når jeg mener kursen har gått mye, eller falt for mye.
Har ofte møtt en robot (eller flere?). Typisk merker en dette på at en aktør ikke liker at det plukkes aksjer fra en annen aktør når kursen presses ned.
For tiden ser det ut som det er gjort gode forsøk på å presse kursen under støtten på 25.
Man kan jo undres på hvorfor dette ikke kommer inn under manipulering, som det blir regnet som hvis du som person foretar deg det samme som en robot…
kössa
22.04.2023 kl 10:18 2862

Brainlägg minvest!
Är också långsiktig aktieägare och tänker att det fundamentala vinner på sikt. Har själv länge misstänkt att aktier flyttas emellan större aktörer med målsättning att komma över fler aktier när handeln är så låg. Är detta lagligt? Om icke borde det synas i sömmarna!
tunktee
23.04.2023 kl 01:00 2693

Det er mye spekulasjoner om markedsmanipulasjon i svært mange aksjer på OB.
Selv tror jeg omfanget er langt mindre enn hva som blir spekulert i, og jeg tror ikke noen forsøker å presse kursen ned i SP.

På nåværende tidspunkt tror jeg det er noen som har likviditetsskvis eller kapitalbehov.
Litt besynderlig er det at det ikke gir utslag på topp 50, men tilsvarende har skjedd flere ganger, så da er det gjerne satt sammen av flere aktører under topp 50.

Jeg er sikker på at det ikke er roboter som sto for salget i sluttauksjonen, som i går utgjorde over halvparten av omsatte aksjer og satt dagens laveste kurs.
Hvilken algoritme ville funnet det logisk å selge stort volum på dagens laveste i en teknisk sterk aksje i stigende trend?

Som regel ville jeg lagt deler av kjøp eller salg skjult.
I nyere tid har det derimot lønnet seg å vise større kjøpsposter, så selger ser at de kan bli kvitt volum med en gitt rabatt.

Kan ellers nevne at det trolig lå skjulte ordrer over 24,70 i går, da det var der jeg lå uten å få tilstrekkelig tildeling av aksjer utfra det synlige ordrebildet.

kössa
23.04.2023 kl 11:38 2570

Hej Storebetong!

Mitt tips för q1:
Omsättning 410 miljoner
EBITDA: 41 Miljoner = 10%

Mvh
Storebetong
23.04.2023 kl 13:58 2499

Takk kössa! Ditt tips er notert:)
Storebetong
23.04.2023 kl 14:01 2497

Jeg tror heller ikke det er snakk om noe markedsmanipulasjon i Strongaksjen.

Aksjekursen blir det den skal være som følge av kjøpere og selgere sine interesser uansett.
Storebetong
23.04.2023 kl 14:49 2471

Mine tips for Q1 2023 blir som følger:

Det har vært 7% vekst i omsetningen de siste kvartalene i gamle Strong. Jeg tipper på 10% nå blant annet som følge av høy generell prisvekst i starten av et nytt år.
301*1,1 = 331 mill. ALS som historisk har hatt lav omsetning i Q1 og Q4 slo til med hele 101 mill i Q4 2022. Et par nye børsmeldte ordre får effekt i Q1 samt at det virker som om det er meget godt fart der borte. Kanskje for optimistisk tipper jeg på 90 mill fra ALS.

Sum blir altså 421 mill i omsetning. Vi snakker altså om 40% vekst fra Q1 2022 i og med at vi har fått med ALS.

EBITDA var 8,3% i Q4 2022 og jeg tror den øker ytterligere og velger kanskje litt optimistiske 9% for Q1 2023.
ALS har normalt ca 10% og Gamle Strong reduserer investeringene innenfor e-commerce ytterligere, samt at økt omsetning i seg selv gir bedre EBITDA på grunn av faste kostnader som ikke endrer seg like mye som omsetningen.

Angående generell prisvekst som vi nå ser er det naturligvis noe som ikke ble tatt høyde for da 2025-ambisjonene ble satt. Det er en god stund til vi ser fasit, men jeg ser ikke bort i fra at 2,5 mrd kan bli slått med god margin.

Jeg håper på mange tips før tirsdag kl 22.00 slik at vi har et godt grunnlag for konsensus sammendraget:)
Storebetong
23.04.2023 kl 16:48 2428

Minner bare om Cafe Fiasco kl 19.00 - se link til 03.04.2023 kl 15.57 - 5.317 personer har lest innlegget nå, det er normalt god plass på en torsdag men det er ikke plass til alle på Cafe Fiasco...:) - etter tallene på torsdag for de som har lyst å stikke innom for en prat og et glass eller to:)
HrDuck
24.04.2023 kl 09:58 2213

Ikke for at jeg (heller) har vært spot on på tips tidligere, men denne gang synes jeg likevel at det er ekstra vanskelig. Grunner til det er blant annet at det er første "første kvartal" med Air Link i tallene og det er første kvartal som vil rapportere inntekter fra samarbeidet med Autostore. Uansett, man må forsøke å finne litt støtte i historiske tall og omsetning første kvartal for Strong de siste fire år har vært slik:

2019: 213 mill (139 salg, 74 service)
2020: 220 mill (141 salg, 79 service)
2021: 253 mill (174 salg, 78 service)
2022: 301 mill (208 salg, 92 service) - første kvartal ever over 300 mill omsetning

Selskapet har opplyst at første og fjerde kvartal normalt har lavere omsetning fra Air Link, men 90 mill i Q4 var uansett sterkt. Ser vi nok en gang ALS bidra med noe rundt 60 mill + så må vi vurdere muligheten for at omsetning derfra permanent skal være høyere enn forventet basert på basen rundt 250 mill årlig som var oppgitt ved oppkjøpet. Over tid er det kanskje ikke urimelig å håpe på dette med nye produkter fra "gamle Strong" (ikke minst har jeg forhåpninger om at Pricer vil bidra her, selv om det blir litt tidlig å se dette allerede nå).

Vi vet om to avtaler for Autostore som i hvert fall delvis er levert i Q1. Jeg antar at det vil vise igjen i Q1 tallene, men det er vanskelig å konkret gjette både omsetning og marginer her.
Selskapet brøt jo to barrierer i 2022 - første kvartal over 300 mill omsetning (Q1-22) og første kvartal over 400 mill omsetning (Q4-22). Fjerde kvartal er historisk sterkeste kvartal for strongpoint. Ser vi nok en ny omsetningsrekord i Q1-23 så vil det være sterkt. Q1 er normalt på linje med Q2 (og Q3 vanligvis det svakeste på omsetning).

Jeg må bruke noen timer til for å tvile meg frem til et tips, men skal være ute i god tid før fristen.


Storebetong
24.04.2023 kl 10:34 2183

Er helt enig i at Air Link er ekstra vanskelig denne gang Hr Duck. Slik jeg leser Q4-rapporten 2022 var det serviceinntekter på 100,6 mill i UK & Ireland og alt dette er vel Air Link eller kun 90 mill slik du skriver?
241,3 mill for hele 2022 i UK & Ireland fra Q4-rapporten.

Jeg er som nevnt kanskje for optimistisk med 90 mill her i Q1, men jeg bommet grovt i Q4 da jeg tippet kun 40 mill mot fasit 100,6.
Air Link er spesielt spennende denne gang:)
HrDuck
24.04.2023 kl 12:03 2101

Du har selvfølgelig rett. Tok 90 mill på hukommelsen, men 240 mill totalt stemmer. Nok en gang basert på hukommelsen så var det 30 mill i juni, 110 mill i Q3 og 100 mill i Q4.
Ols123
24.04.2023 kl 15:44 1961

Strongpoint StrongPoint leverte svært gode resultat for 4. kvartal, og slo våre forventninger på alle nøkkeltall. Forstyrrelsene i leverandørkjeden, som begrenset salget i fjor og forfjor, er nå et tilbakelagt stadium for selskapet, mens integrasjonen av ALS har gått bra og dette selskapet bidro også med en betydelig andel av salget.
Selskapet beholder sine ambisjoner om inntekter på 2,5 mrd. NOK i 2025 og EBITDA-marginer på 13-15%, og 4. kvartalsresultatene var et stort skritt i den retningen. Selskapet betaler også ut gode dividender, og mens P/E er ca. 16x årets inntjening er dividende-yielden nærmere 4%!
HrDuck
24.04.2023 kl 16:06 1950

Som nevnt ikke så lett å tvile seg frem til et tips denne gang. 301 mill (uten ALS) i Q1-22 var kanskje spesielt sterkt også pga forsinkede leveranser andre halvdel av 2021. Men uansett:
"gamle Strong" 290 mill
ALS 90 mill
inntekter Autostore 30 mill (aner ikke hvordan dette blir periodisert og kan være skivebom).

Da havner jeg på omsetning 410 mill (føles som jeg er litt optimistisk her, men det får stå sin prøve).
Har selskapet vært tidlig ute med prisøkninger så kan margin bli bra, men en god del kommer nok fra kontrakter som var inngått før det ble et tema. Ebitda-margin var 8,3% i Q4-22 og uten spesiell grunn til endring så setter jeg den til ca 8,5% nå (er på vei oppover). Runder av til 35 mill for enkelhets skyld.

Mitt tips blir dermed:
omsetning 410 mill
ebitda 35 mill (8,5%)

Jeg har tidligere forsøkt å "dra på litt" for å ikke være for lavt, det har ikke alltid vært nok. Om dette tipset blir for lavt så tror jeg vi bør ha klar noen flasker med bobler....
JosMag
24.04.2023 kl 21:51 3554

Tipper vi får se EBITDA tall opp mot 40 millioner og omsetning på ca 450 millioner. En økning på 50 % på kun ett år!
tunktee
24.04.2023 kl 22:31 3513

👍🥳🤑
Storebetong
25.04.2023 kl 07:39 3450

Noterer meg 40/450. Husker godt at du traff som største optimist for Q3 2022 på omsetning og håper selvsagt du får rett igjen:)
HrDuck
25.04.2023 kl 10:44 3295

Det er helt nydelig med optimistiske synspunkt. Men jeg vil likevel minne om at 450 mill i Q1 vil ta oss langt foran skjema til å nå 2,5 mrd omsetning i 2025. Fire kvartal med 450 mill gir totalt 1,8 mrd for året. Og da regner vi bare med at hele resten av året er flatt på kvartalsvis omsetning (altså ingen ytterligere vekst gjennom 2023).
1,8 mrd betyr ca 22% vekst fra 2022 (et 2022 med proforma tall for ALS inkludert for hele året).
Jeg vil ikke protestere mot en slik utvikling, men blir dette et faktum så er aksjen i dag mer underpriset enn hva noen her tenker tipper jeg.
Storebetong
25.04.2023 kl 11:22 3261

Kun 4 tips fra kössa, HrDuck, JosMag og undertegnende foreløpig.

Håper det er flere som tør å stikke ut hodet med tips før kl 22.00 i dag:).
tunktee
25.04.2023 kl 12:03 3216

Omsetning 462
Ebitda 42
EPS 46 øre
Storebetong
25.04.2023 kl 12:09 3190

Takk tunktee, tips er notert. Du traff jo best som største optimist for Q4 2022 på omsetning, og vi ser gjerne at nettopp det gjentar seg:)
HrDuck
25.04.2023 kl 12:11 3184

Trodde jeg tok i med mitt tips, nå føler jeg meg bare kjip :D
tunktee
25.04.2023 kl 12:18 3175

Trodde egentlig at jeg sku ligge langt over andre, tatt i betrakting hva aksjekursen gjenspeiler.
Var gledelig å se at JosMag også er realistisk optimist ;)
Redigert 25.04.2023 kl 12:27 Du må logge inn for å svare
Slettet bruker
25.04.2023 kl 12:28 3155

Tipset til Store B var rimelig i tråd med mine tanker, dog vurderer jeg det slik at marginene fortsatt har et potensiale.

Tips 422/29
tunktee
25.04.2023 kl 12:40 3134

Jeg har også vært tilbakeholden på marginer i nyere tid, og ligget under konsensus.

En høy omsetning tilsier ikke nødvendigvis en høyere bruttomargin/avanse.
(Jeg frykter at kronefallet i værste fall kan få den motsatte effekten)

Men jeg tviler på at de faste kostnaden har steget tilsvarende som omsetning, og ser derfor en mulighet for en god Ebitda-margin på rundt 9%.

Ser man på 2025-målsettingen er det fortsatt betydelig potensiale opp til 13-15% margin.
Redigert 25.04.2023 kl 12:44 Du må logge inn for å svare
HrDuck
25.04.2023 kl 12:41 3126

Dette høres litt vilt ut for meg. Jeg kjenner ikke til moment som taler for at dette kvartalet skal være helt eksepsjonelt.
Men når fornuftige mennesker (og i den kategorien har jeg absolutt både josmag og tunktee) sier ville ting så har jeg lært å ta det på alvor. Nå tror jeg fortsatt mitt tips er betydelig mer realistisk, men jeg lekte litt med regnearket basert på deres tips.

Om vi tenker at de får rett og veksten er et sted rundt 25% fra fjoråret (basert på at hele 2023 blir som det tippes for Q1) og at dette er den nye "normalen" med 25% årlig vekst fremover... Selskapet vil da levere omsetning rundt 2,9 mrd i 2025 og 2025 resultatet havner et sted rundt 4,2 kroner pr aksje med 10% ebitda-margin. Regner vi en ebitda-margin på 13% (selskapets målsetning 13-15%) blir det rundt 5,7 kroner pr aksje.
Om vi antar at veksten fra 2025 reduseres til 12% (fra 25% som det tippes) får vi en fair verdi pr aksje nærme 200 kroner.

Dette er absolutt ikke mitt base-case og jeg skriver vel dette litt for å illustrere hvor optimistisk jeg tror enkelte er, men det er også en god illustrasjon på oppsiden for et selskap med solid langsiktig vekst.
fjellmannen
25.04.2023 kl 12:45 3110

Mitt tips er:
Omsetning 429 MNOK
EBITDA 40,1 MNOK
Storebetong
25.04.2023 kl 12:50 3088

Takker. Tips er notert fjellmannen. Du var jo best på både omsetning og EBITDA for hele 2022, så flott om du treffer på EBITDA-margin her:)
tunktee
25.04.2023 kl 13:00 3070

Ser poenget ditt Ducken!

Vil nevne at jeg ikke nødvendigvis mener at 25% er den nye normalen, og tror man må se de kommende tallene for å kunne gjøre seg tanker om resten av året.

Årsaken til mine tall for 1. kvartal er basert på mange parametre som er omfattende å utrede her.
En viktig faktor er imidlertid levering av børsmeldte ordrer.
Mener jeg skrev et innlegg med tall for en tid tilbake.

Når vi nå har fått bekreftet at Autostore-anlegget er levert (forhåpentligvis fullstendig i Q1), har jeg et regnestykke på 85+ millioner leverte avtaler ila. Q1.

Jeg ville uansett lagt noen La Cueillette de la Andeby på kjølen for å være på den sikre siden!
HrDuck
25.04.2023 kl 13:16 3039

😀😀
Just_Nilsen
25.04.2023 kl 14:46 2958

Jeg tror vi ser valutaeffekter her, men litt usikker på hva det vil bety. Dyrere å produsere, men større verdi i utenlandske kontrakter. 28/420
Storebetong
25.04.2023 kl 15:05 2932

Takker. Tips er notert Just_Nilsen:)
swansea
25.04.2023 kl 16:02 2864

oms. 414 - ebita 38
Storebetong
25.04.2023 kl 16:16 2854

Takker swansea. Tips er notert:)
Otto40
25.04.2023 kl 17:12 2827

435/37
Storebetong
25.04.2023 kl 17:43 2788

Takker Otto40. Tips er notert:)

Alle vi 10 som tippet på Q4 2022 har nå levert tips. Ytterligere tips får vi ta som en bonus i konsensus:)
Rekorden er for øvrig 13 tips fra Q2 2022.
Gordon Ekko
25.04.2023 kl 18:07 2753

Tipper 430 i omsetning og 28 mill i resultat.
Storebetong
25.04.2023 kl 18:30 2728

Takker. Tips er notert Gordon Ekko:)
minvest
25.04.2023 kl 20:08 2626

Prøver meg på et tips denne gangen, på tross av mange usikre faktorer, både på margin og omsetning.
Valuta er ett moment. Stor andel av omsetning er i det norske og svenske markedet, hvor jeg antar det faktureres i lokal valuta uten tilstrekkelig inndekning av økte innkjøpspriser ved svekket kronekurs. Andre marked gir dog et pluss på valuta, som UK og Spania.
Usikker på periodisering av de to Autostore leveringene. Noe kan være tatt med på 4.kvartal.
Foreløpig er trolig lite levert av Maxbo ordren.
I sum lander jeg på en omsetning på 390, og ebitda på 33 med margin på ca 8,5%.
Mitra
25.04.2023 kl 20:17 2605

Mine tips: 425/35