
Banan-kjøper saksøker amerikansk megamilliardær
Først ble han verdenskjent med et banankjøp. Nå går han til søksmål mot en megasamler og multimilliardær fordi han hevder å være eieren av et kunstverk med en anslått verdi på 78 millioner dollar.
Den kinesiske kryptogründeren Justin Sun ble verdenskjent da han betalte 6,2 millioner dollar for kunstverket “Comedian” (2019) av Maurizio Cattelan – en banan festet til en vegg. Auksjonen hos Sotheby’s i New York i november skapte stor oppmerksomhet, spesielt da Sun senere spiste bananen på en pressekonferanse. Til sammenligning er rekorden på det norske auksjonsmarkedet 45 millioner kroner.
Nå har Sun saksøkt megasamleren David Geffen, en plateprodusent verdsatt til 8,6 milliarder dollar, ifølge Forbes. Sun hevder at han er den rettmessige eieren av skulpturen “Le Nez” av Alberto Giacometti, verdsatt til 78,4 millioner dollar. Det er The Art Newspaper som skriver om saken.
Påstått stjålet
Skulpturen “Le Nez” (1947) var en av hovedattraksjonene på en Sotheby’s-auksjon i 2021, som var en del av salget av Linda og Harry Macklowes kunstsamling. Figuren med den langstrakte nesen, som kan minne om en pistol, ble solgt for 60 millioner dollar – under forhåndsestimatet på 70 til 90 millioner. Etter auksjonen hevdet Sun at han hadde kjøpt skulpturen og planla å donere den til ApeNFT, et blokkjedebasert kunstfond. Donasjonen ble imidlertid aldri gjennomført, og eierskapet ble ikke overført.

Sun påstår at skulpturen ble stjålet av Xiong Zihan Sydney, en kunstkonsulent som hjalp ham med Sotheby’s-kjøpet. Xiong skal ha utgitt seg for å representere ApeNFT, feilaktig hevdet at fondet eide “Le Nez”, og deretter solgt skulpturen til Geffen i januar 2024.
Videre hevder Sun at Xiong forfalsket hans signatur på dokumenter og ordnet transporten av skulpturen til New York. Xiong skal ha byttet “Le Nez”, mot to kunstverk eid av Geffen verdt 55 millioner dollar, samt 10,5 millioner dollar i kontanter, noe som gir en totalverdi på 65,5 millioner dollar. Suns advokater hevder at skulpturen har steget betydelig i verdi siden Sotheby’s-salget i 2021.
I hvilken grad det siste medfører riktighet, er mer usikkert. Mellom 2021 og 2023 opplevde kunstmarkedet en betydelig nedgang, spesielt for verk verdsatt til over ti millioner dollar, ifølge Global Art Market Report fra UBS og Art Basel, skriver The Art Newspaper.
“Desperat og bisart forsøk”
Søksmålet beskriver Sun som en relativt uerfaren kunstsamler sammenlignet med Geffen. Ifølge Suns advokater stolte han på Xiongs ekspertise, men gav henne aldri fullmakt til å forhandle salget av “Le Nez”. Han skal ha instruert henne om å informere ham dersom noen var villige til å betale mer enn 80 millioner dollar for verket.
William Charron, Suns advokat, sier til The Art Newspaper at Xiong har tilstått tyveriet, gjentatte ganger forfalsket Suns signatur og fabrikkert eksistensen av en advokat.
Geffens advokat, Tibor Nagy, hevder at søksmålet er et “desperat og bisart forsøk på å skjule virkeligheten”. Ifølge Nagy mottok Sun to malerier og 10,5 millioner dollar for skulpturen han frivillig solgte. Etter å ha mislyktes med å selge maleriene prøver Sun nå å omgjøre avtalen med den usannsynlige påstanden om at hans egen kunstkonsulent lurte ham, uttaler Geffens advokat Nagy.