<iframe src="https://www.googletagmanager.com/ns.html?id=GTM-W3GDQPF" height="0" width="0" style="display:none;visibility:hidden">

Tyskland: Venter inflasjon på 7 prosent i 2023

Tysklands finansminister tror Tyskland vil få en inflasjon på rundt 7 prosent og vil åpne for fracking for å få dempet energiprisene. 

Publisert 2. jan. 2023
Lesetid: 1 minutt
Artikkellengde er 1 ord
Article lead
SIKTER MOT 2 PROSENT: Inflasjonen må være hovedprioriteten til Den europeiske sentralbanken og sentralbanksjef Christine Lagarde, mener Tysklands finansminister Christian Lindner.  Foto: Bloomberg

Tysklands finansminister Christian Lindner (FDP) sier han forventer at inflasjonen i landet vil falle ned til 7 prosent i år, og fortsette å falle i 2024 og videre. Lindner mener likevel at høye energipriser er den nye normalen, skriver Reuters. 

– Målet forblir 2 prosent. Dette må være øverste prioritet for Den europeiske sentralbanken (ESB) og de tyske myndighetene, sier finansministeren i et intervju med den tyske avisen Bild.

Åpner for fracking

Etter at energiprisene ble presset til rekordnivåer etter Russlands invasjon av Ukraina, har Tysklands inflasjon begynt så smått å falle. I november var inflasjonen i Europas største økonomi på 11,3 prosent, etter at den nådde en topp i oktober på 11,6 prosent. 

Ifølge Lindner trenger Tyskland en nøytral energipolitikk for å holde industrien i gang, og han mener at  innenlandsk gass- og oljefracking, sammen med kjernekraft, bør vurderes i energikildemiksen sammen med fornybar energi.

– Forbudet (mot fracking) bør falle. Da kan private investorer avgjøre om driften er økonomisk bærekraftig, sier finansministeren. 

Ifølge Reuters har produksjonen av naturgass og olje gått ned i Tyskland, hovedsakelig på grunn av at ukonvensjonell fracking er forbudt og naturvernlover gjør det vanskelig å søke tillatelse til ny boring.