<iframe src="https://www.googletagmanager.com/ns.html?id=GTM-W3GDQPF" height="0" width="0" style="display:none;visibility:hidden">

Oslo Børs henter seg inn etter en skrekkelig formiddag

Det er fortsatt mørkerødt på Oslo Børs, men hovedindeksen har foreløpig stabilisert seg over 400 poeng. Oppturen kommer i kjølvannet av positive impulser utenfra. REC stuper etter kapitalmarkedsdagen, mens bulkaksjer som Jinhui Shipping og Golden Ocean stiger kraftig.

Publisert 18. jan. 2008
Oppdatert 15. des. 2013
Lesetid: 2 minutter
Artikkellengde er 2 ord

Investorene på Oslo Børs har fått mer juling i dag. I formiddag var hovedindeksen under 400 poeng for første gang siden oktober 2006. Markedet har imidlertid hentet seg inn i takt med sine europeiske kolleger og amerikanske futures. Ved lunsjtider er hovedindeksen ned 2,0 prosent til 402,15 poeng, mens dagens bunnivå var 396,89 poeng. Flere Europa-børser har snudd opp, deriblant London, Paris og Milano. Frankfurt er fortsatt litt ned. Amerikanske futures indikerer en positiv børsstart i ettermiddag.REC er det store slaktofferet i kjølvannet av dagens kapitalmarkedsdag. Siste notering er 172,75 kroner, ned 15,1 prosent. I løpet av dagen har aksjen svingt fra 161,25 til 200 kroner. Ifølge DN har profilerte investorer som Tore Aksel Voldberg og Arne Blystad solgt seg ut av REC. Øystein Stray Spetalen har tjent på kursfall.- Ramp-up-kostnader presser marginen i år. I tillegg har nok flere hatt forventninger om at kapitalmarkedsdagen skulle være en kurstrigger. Det de sier om volumer og priser i fremtiden drukner litt i markedsstøyen, sier en aksjemegler til Reuters.RECs hovedaksjonær Orkla ramler seks prosent til 75,80 kroner, noe som betyr at verdien på Stein Erik Hagens aksjer er redusert med et milliardbeløp i løpet av natten.Wega Mining er ned 9,6 prosent til 3,75 kroner etter å ha meldt om en emisjon på 200 millioner kroner til kurs fire kroner. Gregoire ramler 11,1 prosent til 1,60 kroner.Tunge aksjer som Yara, Seadrill og DnB NOR står i minus rundt tre prosent.Bulkaksjene er sterke. Golden Ocean klatrer 5,5 prosent til 24,15 kroner, mens Jinhui Shipping løftes 10,4 prosent til 45,80 kroner. Belships står i pluss 6,3 prosent til 17 kroner.Cecon er den beste aksjen med en oppgang på 13,5 prosent til 14,75 kroner, men volumet er syltynt. Telenor stiger 0,2 prosent til 115,25 kroner.Oljeprisen er på vei oppover igjen. Brent mars-olje går nå for 89,16 dollar fatet, opp 0,4 prosent. StatoilHydro er ned marginale 0,1 prosent til 143,70 kroner.Foreløpig er det omsatt verdipapirer for 6,6 milliarder kroner.Se også dagens Økonominyheter med Trygve Hegnar på web-TV.Mer om det som skjer på Oslo Børs her Nøkkeltallene og børsmeldingene her. Her finner du børs- og finansnyheter på HegnarOnline Her finner du alle delindeksene på Oslo Børs. Alle aksjetipsene finner du her .De siste dagenes tekniske analyser.Europa og Asia Slik går det på børsene i Asia. Slik går det på børsene i Europa.New York Her finner du vinnerne /taperne på NYSEVinnerne og taperne på Nasdaq.De ulike indeksene og de ulike sektorene .Nøkkeltall fra handelen.