Tar nytt oljetap
Øystein Stray Spetalen-kontrollerte Vistin Pharma drar ned eksponeringen på oljekontraktene og tar et tap på 46,5 millioner kroner.
I en børsmelding mandag kveld skriver Vistin Pharma at de har lukket alle de gjenværende oljederivat posisjonene.
- Selskapet mener at å lukke alle derivatposisjonene er i aksjonærenes beste interesse, drevet av det utfordrende og uforutsigbare miljøet i dagens finansielle marked, skriver selskapet i meldingen.
Etter å ha lukket alle posisjonene er det totale tapet for energitrading-virksomheten rundt 184 millioner kroner, inkludert de tidligere offentliggjorte tapene på 60 millioner kroner, opplyses det.
Den nåværende kontantbeholdningen i Vistin Pharma er omtrent 130 millioner kroner, med omtrent 30 millioner kroner dedikert til det farmasøytiske segmentet.
Intensjonen er å utbetale en del av den gjenværende kontantbeholdningen til aksjonærene fra energitrading-virksomheten.
Utbytteforslaget vil bli annonsert i god tid før generalforsamlingen i mai, opplyses det.
Vistin Pharma veddet på at prisforskjellen mellom to oljeprodukter med lavt og høyt svovelinnhold – ICE Low Sulphur Gasoil og Singapore Fuel Oil 380 – skulle øke som følge av strengere miljøregler i shippingbransjen. Siden nyttår har denne prisforskjellen minket kraftig.
Øystein Stray Spetalen og Arne Fredly er storaksjonærer i Vistin Pharma.