Bredt fall i påvente av inflasjonstall
Investorene forberedte seg på morgendagens inflasjonstall og sendte Wall Street rett ned.

Skjelvne nerver preget Wall Street torsdag kveld. Fredag kommer en ny inflasjonsmåling – og det ser ut som om markedet forbereder seg på skuffende tall. Dette ble fasiten etter endt handelsdag:
Flere av tek-gigantene slet, deriblant Meta, som falt 4 prosent og Amazon, som falt 2,3 prosent. Den amerikanske tiåringen holder seg over 3 prosent og er på sitt høyeste nivå siden 2018.
– Vanskelig å dekode
Høye energipriser og trøbbel i forsyningskjedene har preget de siste månedene på verdens børser. Nå viser nye målinger bremset økonomisk vekst.
– Det har vært flere «headfakes» (rallyer i bear-markeder, journ. anm.) den siste tiden. Og dessverre får vi ikke et klart blikk på økonomien på en god stund, om det er den amerikanske økonomien eller i alle fall om det er den globale økonomien. Det er svært mange faktorer som er vanskelig å dekode, sier Micheal Skordeles, seniorstrateg i Truist til CNBC.
Gull, sølv, olje, krypto og renter