Her er én av åtte millionærer – knuser Norge med firegangeren
I Zug i Sveits er det mange dollarmillionærer som følge av lave skatter.

I de sveitsiske fylkene Schwyz og Zug er én av åtte innbyggere millionærer, ifølge SonntagsBlick.
Den sveitsiske avisen viser til analyser og statistikk publisert av sveitsiske myndigheter.
Norge gjør det heller ikke dårlig på dollarmillionær-listene. Ifølge statistikk publisert av CapGemini i 2017 havnet Norge på tredjeplass etter nevnte Sveits og oljenasjonen Kuwait.
I fjor økte antall dollarmillionærer til 182 000, noe som tilsvarer en vekst på 4 prosent. Det vil si at om lag 3,4 prosent av innbyggerne i Norge er dollarmillionærer.
I Schwyz og Zug er derimot hele 12,5 prosent av innbyggerne dollarmillionærer – nesten fire ganger så mange som i Norge.
Geografiske forskjeller
Schwyz og Zug ligger midt i Sveits og har lavere personskatt sammenlignet med byer med høyere befolkningstetthet som Zurich og Geneve.
Christoph Schaltegger, økonom ved universitetet ved Lucerne, mener skatteforskjellen er positivt.
– Det gir avsidesliggnede og strukturelt svakere regioner en mulighet til å hevde seg mot de større, attraktive bysentrene, sier han til SonntagsBlick.
For Sveits som et hele var antall millionærer 62 pr. 1000 i 2017 – opp fra 11 pr. 1000 i 1969.
Innbyggere i Baar i Sveits betaler rundt 7,5 prosent skatt pr. 100.000 sveitsiske franc – like over 900.000 kroner – ifølge skattetjenesten Transforma AG. Innbyggere i Geneve betaler rundt 16 prosent.