KLP har solgt våpenaksjer for over 1 milliard
KLP har solgt aksjer for i overkant av 1 milliard og obligasjoner for 200 millioner for å kunne utelukke 14 våpenselskaper.

KLP har tidligere utelukket 22 selskaper som har vært involvert i produksjon av våpen, etter en ny runde utelukkes ytterligere 14 selskaper.
– Vi startet med å se nærmere på hvordan våre etiske retningslinjer om investeringer i selskaper som produserer våpen bør praktiseres. Deretter gjorde vi en fornyet gjennomgang av inntektene til relevante selskaper fra våpen- og forsvarsindustrien, og vurderte dem opp mot våre retningslinjer for KLP som ansvarlig investor, sier Kiran Aziz, leder for ansvarlige investeringer i KLP Kapitalforvaltning i en pressemelding.
KLP har tidligere utelukket selskaper som produserer «sentrale komponenter» til kontroversielle våpentyper. Den senere tiden har dette endret seg, og selskapene trenger ikke lenger være produsenter for å bli utestengt. I dag holder det at de bidrar på andre måter, eksempelvis med støttetjenester.
Aziz gir imidlertid uttrykk for at gjennomgangen av porteføljen kan være omstendelig.
– Informasjon om inntekter fra våpen- og forsvarsindustrien er preget av hemmelighold. Vi er investert i cirka 7.000 selskaper i over 70 ulike land, og åpenheten rundt våpenproduksjon varierer en del. Vi har støttet oss på offentlig tilgjengelig informasjon, innhentet materiale fra ikke-statlige organisasjoner og en del data fra egne leverandører. Vi har også kontaktet flere av selskapene, men opplever at de generelt er tilbakeholdne med å gi opplysninger, sier Aziz.
Når arbeidet nå er gjort er 14 selskaper ekskludert, og aksjer for drøyt 1 milliard kroner solgt, i tillegg til 200 millioner kroner i obligasjoner.
Følgende selskaper er nå utelukket fra KLPs portefølje: