<iframe src="https://www.googletagmanager.com/ns.html?id=GTM-W3GDQPF" height="0" width="0" style="display:none;visibility:hidden">

Taxi i 4.500 km med 4 mnd. gammel baby?

Hva er best når man reiser med en fire måneder gammel baby; en to døgns togreise fra Istanbul til Munchen eller en 4.500 kilometers taxi-tur fra Alanya til Bergen?

Publisert 19. apr. 2010
Oppdatert 16. des. 2013
Lesetid: 3 minutter
Artikkellengde er 3 ord
+ mer
lead
Sky fra vulkanutbrudd - Foto: Scanpix
Sky fra vulkanutbrudd - Foto: Scanpix

Tidligere i dag skrev vi om de som dro på en ukes ferie til Egypt og etter planen skulle ha vært hjemme igjen sist torsdag. Men så kom vulkanutbruddet på Island og stengte all flytrafikk. De er en del av et følge på over 400 reisende og det er fremdeles usikkert når de kommer seg hjem til Norge.Det finnes mange lignende historier. Her er en leserhistorie:"Vi er et reisefølge på fem, to par og en fire måneder gammel jentebaby. Vi har hatt en flott ferieuke i Alanya sør i Tyrkia. Da det begynte å nærme seg hjemreise begynte informasjon om flykaoset å nå oss. Vi skulle ha dratt tilbake til Bergen med Norwegian lørdag 17 april, dette flyet ble kansellert. Lørdag morgen kontaktet vi Norwegian for å vite hvordan vi skulle forholde oss til situasjonen, vi fikk beskjed om å avvente situasjonen videre og forholde oss til informasjon på Norwegians nettsider.På hjemmesiden til Norwegian var det skrevet at en måtte sørge for alternativ hjemreise selv. Etter og ha undersøkt transportmulighetene, så viser det seg at det eneste realistiske reisealternativet til Europa er en to døgns togreise fra Istanbul til Munchen. Her må vi ta håpe på at der er ledige billetter da det ikke er mulig å booke disse på forhånd, en må møte opp i Istanbul og håpe det beste. En annen ulempe er at det kun er sitteplasser på toget og ingen barneseter. Dette er ikke idéelt men det eneste alternativet foruten høyst usikre flybilletter.Vi øynet et håp i dag da Norwegian gikk ut og sa at de skulle ta ansvar for å hjelpe strandede reisende hjem. Vi ringte Norwegian på nytt, etter 50 minutter ventetid fikk vi endelig kontakt. Det vi da fikk beskjed om, var at de ikke kunne booke oss om til en annen flight da dette ikke var gjort før flighten vår gikk. Vi synes dette var rart, i og med at vi ikke fikk beskjed om dette når vi ringte Norwegian lørdag. Ellers sa de at det ikke var planlagt noen ekstra flighter, men dersom det skulle bli satt opp så måtte en ta med seg babyen og prøve å møte først til mølla ved flyplassen. Vi påpekte at dette ville ramme de svakeste av passasjerene, uten å få gehør for dette. Det eneste vi ville få av hjelp fra Norwegian var å få refundert den opprinnelige billetten vår. Vi kunne booke billett 1. mai til tre ganger prisen hjem, dette fikk vi beskjed om at vi måtte dekke selv. Alternativt foreslo Norwegian at vi kunne ta en taxi de 4500 kilometerene hjem til Bergen, vi var da tross alt fire som kunne dele på prisen pluss en baby.Vi har i dag booket flyreise med et annet selskap onsdag, vi vet ikke om dette flyet vil gå, og det blir flere mellomlandinger, med muligheter for å bli sittende fast på hvert stopp.Dersom dette ikke går er det togreisen hjem som er alternativet. Da må vi også håpe på å komme oss videre i fra Munchen.Vi har fått beskjed av reiseforsikringsselskapene våre at Norwegian vistnok har sagt til flere at de skulle hjelpe. Dette er ikke den opplevelsen vi har hatt til nå."