Nordmenn skylder 57,7 milliarder kroner
– Vi forventer en oppgang i antall betalingsanmerkninger fremover, sier Per Ivar Kristiansen i analysebyrået Experian.

Tall fra analysebyrået Experian viser at 249.100 nordmenn hadde betalingsanmerkninger ved utgangen av november. Hele 64 prosent av anmerkningene var det menn som sto for med i snitt seks hver. Totalt skylder 5,6 prosent av befolkningen over 18 år 57,7 milliarder kroner.
Per Ivar Kristiansen, salgsdirektør i Experian, sier at det ved utgangen av november var 2.500 flere aktive betalingsanmerkninger sammenlignet med samme periode i fjor.
Frykter en økning i antall betalingsanmerkninger
– Vi har ikke sett pandemieffekten på betalingsanmerkningene enn så lenge. Selv om mange har opplevd økt kjøpekraft som følge av reduserte boliglånskostnader på kort sikt, er dessverre mange i en vanskelig økonomisk situasjon som følge av permitteringer og ledighet. Det tar noen måneder fra regninger misligholdes til en betalingsanmerkning registreres. Vi forventer derfor en oppgang i antall anmerkninger fremover, sier Kristiansen.
Fylket med den høyeste andelen betalingsanmerkninger ved utgangen av november var Vestfold og Telemark med 6,5 prosent. I Oslo og Viken har henholdsvis 5,9 og 5,7 prosent av befolkningen betalingsanmerkninger.
35-44 år
Det er personer mellom 35 og 44 år som har flest betalingsanmerkninger med 8,1 prosent. De yngste (18-24 år) og de eldste (60+) har færrest, på 3,3 og 2,6 prosent i respektiv rekkefølge. Det skyldes sannsynligvis lav gjeld i den yngste delen av befolkningen og lav gjeld i forhold til eiendeler og inntekt for de over 60 år. I aldersgruppen mellom 25 og 29 år, har 6,5 prosent betalingsanmerkninger.
– Det blir interessant å følge utviklingen i den yngre delen av befolkningen da mange rammes hardt av pandemien i form av permitteringer og oppsigelser i kombinasjon med begrensede muligheter i jobbmarkedet, avslutter Per Ivar Kristiansen.