<iframe src="https://www.googletagmanager.com/ns.html?id=GTM-W3GDQPF" height="0" width="0" style="display:none;visibility:hidden">

USAs NATO-ambassadør: - Ikke en trussel

USAs NATO-ambassadør sier uttalelsen hennes om å «ta ut» russiske raketter ikke var ment som noen trussel om et amerikansk forkjøpsangrep.

Publisert 3. okt. 2018 kl. 09.41
Oppdatert 3. okt. 2018 klokken 09.46
Lesetid: 1 minutt
Artikkellengde er 185 ord
FILE - In this Monday, March 1, 2010 file photo, Sen. Kay Bailey Hutchison, R-Texas, a gubernatorial candidate in Texas, greets well wishers during a campaign stop in Tyler, Texas. The U.S. envoy to NATO, Kay Bailey Hutchison, says Russia must halt development of new missiles that could carry nuclear warheads and is warning that the United States could "take out" the system if it becomes operational. (AP Photo/The Tyler Morning Telegraph, Jaime R. Carrero/Tyler Morning Telegraph via AP, File) Jaime R. Carrero

«Jeg snakket ikke om et forkjøpsangrep på Russland», skriver den amerikanske NATO-ambassadøren Kay Bailey Hutchison på Twitter.Presiseringen kommer etter at Hutchison tirsdag varslet at USA kan bli tvunget til å treffe mottiltak hvis Russland ikke stopper utviklingen av et nytt rakettsystem kalt 9M729.USA mener det nye rakettsystemet er i strid med INF-avtalen fra 1987, som forbyr landbaserte mellomdistanseraketter.– Mottiltaket vil være å ta ut rakettene som utvikles av Russland i strid med avtalen. Det vil være mottiltaket på sikt, sa hun.Hutchison understreket at USA ikke er på vei i den retningen nå. Men kommer utviklingen til et punkt der Russland er i stand til å gjennomføre angrep med de nye rakettene, vil USA måtte se nærmere på mulighetene for å utvikle en evne til å ta dem ut, ifølge Hutchison.Nå presiserer hun på Twitter at det hun mente, var at USA i en slik situasjon vil måtte utvikle tilsvarende evne som Russland.USAs frykt er at Russland i realiteten er i ferd med å utvikle mellomdistanseraketter som kan utstyres med atomstridshoder og ramme Europa nesten uten forvarsel.Russland har på sin side nektet for brudd på INF.(©NTB)