Du kan sikre deg Schumachers racingsko til en tusenlapp
Klær inspirert av bilbransjen har en tendens til å bli, vel, dødsharry. Men hva med klær laget for bilbransjen?

Ingenting som skal være noe annet enn det er, blir noensinne kult. Den tyske Brad Pitt, luftens Tesla eller Østfolds Hillary Clinton. Så fort noe sammenlignes og opphøyes til noe annet klikkvennlig, blir egenarten litt borte. Sorry. Seinfeld, bare på norsk, hører man liksom aldri fra igjen.
Derfor er det all grunn til å bli skeptisk når en skoprodusent sier den har laget «en sportsbil for føttene dine». Som New Balance og det franske designhuset Casablanca gjorde nylig, før de lanserte en relativt ordinær sneaker i spreke farger med litt grovere såle. Ikke helt Lamborghini, kanskje litt mer VW Golf 3 Pink Floyd-edition.
Da er det bedre å gjøre et lite historisk dykk ned i hva som står igjen som skoen for sportsbilen din istedenfor. Resultatet er Puma Super Cat, vel og merke om ønsket er å kjøre bra, fremfor å se bra ut mens du kjører.
Racingsko har utviklet seg siden 50-tallet. Det begynte med mokasiner med høy hæl, men i begynnelsen var racing preget litt av at man tok hva man hadde. På 80-tallet inngikk likevel Puma det første offisielle samarbeidet mellom et sportstøymerke og Formel 1. Det skjedde i forbindelse med at Stefan Bellof inngikk et sponsorat med Puma, og kort tid etter satte fartsrekord på Nürburgring med skoene på. Derfra tok evolusjonen tak og gjennom årene ble den i utgangspunktet litt klumpete racingskoen utviklet, og det ble på sikt flammesikkert stoff istedenfor skinn, og borrelås over ankelen.
Den mest kjente
Det finnes vel og merke en rekke alternativer som ligner, men Pumas Speedcat må sies å være den mest kjente. Den så dagens for ganske nøyaktig 20 år siden og fant fort fotfeste over hele verden. Populariteten ble godt hjulpet av Michael Schumacher, som la sin elsk på skoene og tok dem i bruk i egendesignet form fra 2004. Dermed sikret han Puma status som racingsko i en tid hvor en rekke andre skomerker hadde søkt seg litt vekk fra Formel 1 og racing.
Og det var vel sånn cirka sist de skoene var veldig populære. For ca 15 år siden kunne du se dem overalt, også i en moteversjon med lav versjon, som oftest i Schumachers favorittversjon, Future Cat. Raff på en formel 1-bane, vondt på føttene på festival. Og hvor egnede de var for faktisk racing med lav ankel er noe omstridt.
Ifjor kom det forøvrig en ny utgave i begrenset opplag. Disse ble laget i samarbeid med Ferrari og kom i vært begrenset opplag. Da med karbonfiberhæl og laget like flammesikre som de som brukes i motorsporten.
Men samtidig, i høst kommer dokumentaren om Michael Schumacher. Og milleniumsmoten er på vei tilbake. Skal du tråkke ned nostalgiens racerbane kan du sikre deg et par for rundt en tusenlapp. Skal du ha Formel 1-stempelet må du derimot ut med ca 8.000 kroner for et par i Ferrari-rød.