Påskeguide: Fem ting som gjør hyttelivet litt bedre

Denne påsken blir kanskje ikke helt som alle andre påsker. Det er mindre snø på fjellet. Her er Kapital Livsstils litt alternative guide til hva du kan bruke penger på i stedet for skismøring når du nå tar ferie. Uansett om du drar til fjells eller ved sjøen. 

Publisert 15. apr.
Article lead
Foto: Produsentene / Fotmonotasje: Kapital

Årets påske ser ut til å bli blant de minst snøfylte på lenge, og selv om du selvsagt skal på fjellet, er sjansen for at det slår ut i full sommer før du har spist deg lei på Solo og Kvikk Lunsj og vender snuten hjem, stor.

Hvem skal gjøre hagearbeidet mens du er borte, lurer du på. Deler av svaret for deg med bugnende hage er Husqvarnas 2025-modell 435X AWD NERA som i år introduserer systematisk klipping og økt kapasitet (5000 m²). Robotklippernes virtuelle grenser er blitt mer presise og de er blitt bedre på å unngå fremmede objekter.

Gjør klippejobben: Husqvarnas 2025-modell 435X AWD NERA. Prisen er 67.700 kroner. Foto: Husqvarna

De største oppgraderingene i år er likevele mer presis kantklipping og en bedre app. Men aller viktigst er at du kommer hjem til velstelt rutenett på Fifa-nivå, og ikke en plen som ser ut som guttungens mopedbart.

Selvrenselse er inn. Kjøp og bruk en høytrykkspyler

Skinnende ren innkjørsel – fri for ugress, mose, veistøv og smuss – er mindfullness i praksis. Skinnende ren båt. Rene utemøbler. Skinnende ren sjel. Alt du trenger er en høytrykkspyler, så blir alt bra, skal du se. 

Bruk påsken som et påskudd for vårrengjøring. 

Høytrykkspylere anbefalt på nett: AVA P60 Evolution og Kärcher K7 Premium Smart Control. Foto: Produsentene / Fotomontasje: Kapital

ABC Startsiden sammenfattet i fjor en samleartikkel med flere anbefalte høytrykkspylere. Der ble AVA P60 Evolution – med 145 bar trykk og diverse kit med på kjøpet – til 4.500 kroner trukket frem som testvinner (blant produkter til rundt 4.500 kroner) hos Tek.no.

Hos britene i The Telegraph ble den hakket dyrere Kärcher K7 Premium Smart Control testvinner. Prisen her til lands er 7.000 kroner. Britene omtalte den i følgende ordlag: “Spektakulære resultater på alle overflater”.

Disse gummistøvelene trenger du til vårdugnaden på hytta, og de går aldri av moten

Slaps, snø eller bare vått på bakken. Gummistøvler trenger du til vårdugnaden.

Franskmenn er tilsynelatende gode på produksjon av gummistøvler. De er også veldig gode til å dyrke ting, som vindruer. Tilfeldig? Tror ikke det. Så, siden du kanskje skal ha en rekordtidlig vårdugnad på hytta i løpet av påsken, hvorfor ikke kjøpe det du trenger til nettopp hagearbeidet derfra?

Fire slagstøvler til påskeaktiviteter: Le Chameu Vierzon (2.300 kroner), Muck Boot Muckmaster (1.400 kroner), Aigle Parcours 2 (3.000 kroner) og Hunter Original i påskegult (1.700 kroner). Foto: Produsentene / Fotomontasje: Kapital

Kort fortalt, Frankrike kan by på to av verdens mest ettertraktede gummistøvler, Le Chameau og Aigle. Gjort i skikkelig naturgummi.

Om du av en eller annen grunn heller vil kjøpe amerikansk merkevare, da er det Muck Boot mange sverger til. De er vesentlig rimeligere, men ser imidlertid ikke like stilige ut som de europeiske alternativene nevnt ovenfor. Litt røffere.

Om du trenger enda flere alternativer: Britiske varemerker promoterer også gummistøvler. Eksempelvis Hunter, som kjent fra Østlandets ungdoms- og videregående skoler.

Åpne grillsesongen

Denne er relavant, uansett om du tilbringer påsken på fjellet, hjemme i byen eller ved sjøen. Titter solen frem, kan grillen gjøre det samme.

Grill og chill: Klassisk kullgrill fra Weber (3.000 kroner) og Big Green Egg Minmax (fra 15.000 kroner). Foto: Produsentene / Fotomontasje: Kapital

På budsjett? Sjekk ut den klassiske kullgrillen fra Weber til under 3.000 kroner. Keen på å bruke mer penger? Ta en titt på de særegne kamado-grillene til Big Green Egg. Sistnvente har jo et snev av påskerelevans i navnet, om du trenger ytterligere påskudd for kjøp. Mini-utgaven koster fra 9.700 kroner. XXL? Da blir prisen fort 55.000 kroner.

Innta sommerhytta med den raffeste stekeovnen

Sesongen er på hell for fjellhytta i år. Snøen er nok borte de flest steder. Solen er oppe.

Det er på tide å flytte inn på sommerhytta. Eller være hjemme.

Raffe stekeovner: AGA og Le Cornue. Foto: Produsentene / Fotomontasje: Kapital

Der trenger du kanskje en britiskprodusert Aga, eller du trenger kanskje bare et påskudd til å gå til ervervelse av en lukusstekeovn. Rett og slett. Blant de raffeste tingene du kan plassere på kjøkkenet, som naboen garantert kommer til å være rimelig misunnelig på. Veldig retro støpejernskomfyrer som er tuftet på strålevarme. Pris? Rett under 19.000 – pund. 

Et moderne gode er at de nye Aga-komfyrene ikke nødvendigvis trenger stå helt påskrudd hele tiden, i motsetning til slik de gamle utgavene var kjent for å være. Litt mer fleksibelt.

Eller en fransk Le Cornue da (endog eid av samme morselskap som Aga) – avbildet modell koster 25.000 dollar. Hvitevarenes svar på en fjong Hermès-veske. Gasstopp med to elektriske stekeovner. En funksjonell kombo, og trolig hakket mer funksjonelt på hytta, hvor man vanligvis oppholder seg sjeldnere og over kortere tid.

Reise og fritid

Informasjon om bruk av AI