<iframe src="https://www.googletagmanager.com/ns.html?id=GTM-W3GDQPF" height="0" width="0" style="display:none;visibility:hidden">

Sender Apache angrepshelikopter til Ukraina

Det blir en game-changer når Ukraina får verdens mest avanserte angrepshelikopter.

Publisert 15. jan. 2023
Oppdatert 15. jan. 2023
Lesetid: 2 minutter
Artikkellengde er 2 ord
Article lead
SLAKTEREN I LUFTEN: De fire Apache64 E som Ukraina mottar fra Storbritannia kan potensielt ta ut 64 russiske stridsvogner i ett og samme angrep. FOTO:Boeing

Det er Storbritannia som sender helikoptrene til Ukraina. Statsminister Rishi Sunak bekreftet donasjonen lørdag kveld.

Mirror skriver at Storbritannia i tillegg til de avanserte helikoptrene også skal sende stridsvogner. 

Apache-helikoptrene skal utstyres med Hellfire-missiler, et av verdens mest effektive luft-til-bakke våpensystemer.

– Det vil bli sendt opp mot fire Apache-helikoptre og 12 Challenger 2, som er en tung stridsvogn, sier en kilde i det britiske forsvaret til Sunday People.

Videre fortalte forsvarskilden at helikoptrene vil endre stridsbildet for Ukraina og betegnet donasjonen som en virkelig game-changer

Stridsvognene skal sendes til Ukraina før helikoptrene, siden det kan ta noe tid før helikoptrene er klar til å fraktes ut fra Storbritannia. Mannskap fra Ukraina må først trenes i hele drifts-og operasjonskjeden.

Nyeste versjon

Det er generasjon seks, den nyeste utgaven av Apache, som sendes. Den har typebetegnelsen Apache64 E og produseres av Boeing.

Et Apache-helikopter kan ta ut flere mål samtidig og er væpnet med 16 Hellfire-missiler, 76 Hydra 70mm raketter og en 30mm M230 chain gun.

Om fire Apache64 E opererer sammen, kan de på et øyeblikk sette flere bevegelige russiske mål ut av spill. I januar i fjor skrev Janes Defence, et av verdens mest anerkjente militærtidsskrift, at Storbritannia har kjøpt 50 Apache64 E fra Boeing.

Apache64 E er i stand til å finne mer enn 250 mål på en og samme tid innenfor en radius på 16 kilometer. Fire helikoptre fullastet med Hellfire-missiler kan potensielt ta ut 64 russiske stridsvogner i ett og samme angrep.

Hvert helikopter koster 840 millioner kroner og har en toppfart på 300 kilometer i timen.

Mirror skriver at ukrainske piloter nå skal sendes til Storbritannia for opplæring og trening på helikopteret. En base for vedlikehold skal opprettes i Ukrainas naboland Polen.

TRENES I STORBRITANNIA: Piloter og bakkemannskap skal på opplæring i Storbritannia før helikoptrene settes inn i Ukrainsk luftrom. FOTO: Boeing

AH-64E Apache Tekniske Spesifikasjoner

Mannskap

2

Lengde

14.68 m

Høyde

4.72 m

Rotor Diameter

14.63 m

Operasjonsvekt

6,838 kg

Max operasjonsvekt

10,432 kg

Max stigningsrate

853+ m pr. min

Hastighet ved maxhøyde

279+ km/t

Maxhøyde

20,000 ft. (6,096 m)

Bestykning

16 HELLFIRE-missiler; 76 70mm raketter og 1,200 30 mm-prosjektiler

Skuddtakt

600-650 skudd pr. minutt


Boeing