Russland sender amerikanske våpen til Iran
Håper på kopier og fortsatt støtte for krigføringen som gjenytelse.

Amerikanskproduserte våpen Russland har funnet på slagmarken i Ukraina, er sendt til Iran hvor de blir gjenstand for kopieringsforsøk, skriver CNN.
Det er det siste året observert flere tilfeller hvor russiske styrker har fått tak i skulderavfyrte våpen som Javelin panservernvåpen eller Stinger luftvernsytem.
I mange tilfeller skal dette utstyret ifølge nettstedet ha blitt fløyet direkte til Iran for å bli demontert og analysert, slik at den iranske forsvarsindustrien kan gjøre forsøk på å lage egne versjoner.
Russlands motivasjon for å mate Iran med amerikanske eller andre vestlige våpen, er for å holde oppe Irans interesse for å støtte Russlands krigføring i Ukraina, skriver CNN.
Det er ikke kjent om Iran har greid å reversere amerikanske våpen som Javelin eller Stinger, tatt fra slagmarken i Ukraina.
Tidligere har det blitt avslørt at ett av Irans mest velfungerende panservernmissiler, Toophan, var en blåkopi av det amerikanske TOW-missilet.
I 2018 ble en iransk drone skutt ned over Israel. Den var en tro kopi av en Lockheed Martin RQ-170-drone.
– Iran har demonstrert evnen til å reversere amerikanske våpen i det siste. De reverserte TOW- missilet, skapte en nesten perfekt kopi og ga den til Hizbollah. Iran kan gjøre det samme med en Stinger, som kan true både sivil og militær luftfart i hele regionen, sier Jonathan Lord, Midtøsten-direktør ved Center for New American Security til CNN.