Enova åpner pengesekken

Stavanger-rederiet Solvang skal bygge verdens første karbonfangstanlegg ombord i et skip. 

Publisert 26. sep. 2023
Article lead
+ mer
lead
TESTSKIP: Gasstankeren «Clipper Eris» tilhører rederiet Solvang i Stavanger. Foto: Solvang
TESTSKIP: Gasstankeren «Clipper Eris» tilhører rederiet Solvang i Stavanger. Foto: Solvang

Enova støtter prosjektet med 78 millioner kroner.

Tilsammen offentliggjorde Enova tirsdag tilsagn om støtte for ialt 709 millioner kroner til en rekke fartøyer og ladeløsninger for utslippsfri transport til sjøs.

BLAR OPP: Adm. direktør Nils Kristian Nakstad i Enova. Foto: Enova

– Øke og fremskynde

De største beløpene tilfaller rederiene Viasea Shipping (171,8 millioner kroner), ASKO Maritime (161,4 mill.) og Viridis Bulk Carriers (152,2 mill.).

Fartøyene, de fleste container- og lasteskip, varierer fra fullelektrisk maskineri til skip drevet på ammoniakk og hydrogen. Hensikten med støtten er å styrke bruken av nullutslippsteknologi på sjøen.

– Enova støtter dem som går foran og vil øke og fremskynde utvikling og bruk av ny og innovativ teknologi som muliggjør utslippsfri maritim transport, sier Enova-sjefen Nils Kristian Nakstad.

Rederiet Solvang skal i samarbeid med Wärtsilä Moss og SINTEF gjennomføre en fullskala pilotering av CO2-fangst om bord i gasstankeren «Clipper Eris».

Pilotprosjekt

Prosjektet vil benytte aminrenseteknologi for å fange 70 prosent av CO2 i eksosgassen på skipet, gjøre gassen flytende og lagre den om bord. Teknologien skal testes over to år mens «Clipper Eris» er i normal kommersiell drift.

Hvis pilotprosjektet lykkes planlegger Solvang å installere denne teknologien på fem nye, store gasstankere som er bestilt for levering i 2026-2027.

– Karbonfangst satt sammen med eksisterende renseteknologi er en betydelig snarvei til dekarbonisering av verdens havgående flåte, sier rederisjef Edvin Endresen.

Shipping

Informasjon om bruk av AI