Staten tar skattesak til Høyesterett
Telenor har vunnet skattesak mot staten i begge instanser, men nå går staten til Høyesterett.

Staten anker dom fra lagmannsretten i skattesak om India-garantier til Høyesterett, skriver Telenor i en børsmelding torsdag.
Telenor fikk i det vesentligste medhold i dom fra lagmannsretten i en skattesak som var knyttet til tap på garantier for finansiering i det indiske datterselskapet Unitech Wireless.
«Staten har nå anket dommen til Høyesterett med anførsler om at tapet ennå ikke var realisert og at det uansett ikke var fradragsberettiget. På bakgrunn av at Staten har anket, har Telenor sendt en avledet anke om at tapet skal tidfestes til 2013 i stedet for 2015», heter det.
Myndighetene plikter ifølge meldingen ikke å tilbakebetale det resulterende skattebeløpet med tillegg for renter før det eventuelt foreligger endelig rettskraftig dom i favør av Telenor.
Telenor-medhold
Telenor fradragsførte tapet i skattemeldingen for 2013, men mottok i juni 2019 vedtak fra skattekontoret om at fradraget ble nektet. Skattekostnaden på 2.491 millioner kroner, pluss 166 millioner kroner i renter, ble så ført i regnskapet og betalt i 2019.
Telenor påklagde vedtaket, men Skatteklagenemnda opprettholdt skattekontorets vedtak i februar 2021. Da svarte Telenor med å ta saken til Oslo Tingrett, og fikk av dom i mars 2022 medhold i at tapet var fradragsberettiget i 2013. Den tidligere nevnte skatte- og rentekostnaden ble dermed reversert i regnskapet for 2022.
Staten anket dommen fra tingretten, men lagmannsretten var ifølge dom avsagt i juni 2023 enig i at tapet fradragsberettiget, men slik at tidfestingen av tapet endres fra 2013 til 2015. Skattekostnaden øker noe som følge av endret tidfesting og fallende skattesatser.