<iframe src="https://www.googletagmanager.com/ns.html?id=GTM-W3GDQPF" height="0" width="0" style="display:none;visibility:hidden">

Krever flere hundre millioner av Hurtigruten

Gasselskapet Gasnor krever over 300 millioner kroner av Hurtigruten for det de mener er et avtalebrudd om gasslevering.

Publisert 16. mai 2022
Lesetid: 1 minutt
Artikkellengde er 1 ord
Article lead
+ mer
lead
Hurtigrutens «Roald Amundsen». Foto: Hurtigruten
Hurtigrutens «Roald Amundsen». Foto: Hurtigruten

Det er rundt et år siden at det ble kjent at Hurtigruten droppet gass, og heller skulle gå for biodiesel. Det var starten på saken som nå havner i retten, skriver NRK.

For da nyheten ble kjent var det to år siden Hurtigruten hadde kunngjort at seks av sju skip på innenriksrutene skulle bygges om for å drives på gass, skriver nettstedet Biogass.

På dette tidspunktet var det inngått en avtale om at Gasnor skulle levere LNG-gass til Hurtigruten, samt konkurrenten Havila Kystruten.

Gasnor fikk bygd et eget skip til dette formålet, men da Hurtigruten droppet gass – og heller ville satse på biodiesel – forsvant 60 prosent av inntektene.

– Vi mener dette er mislighold av kontrakten, sier administrerende direktør i Gasnor, Eilef Stange til NRK.

Saken skal opp for tingretten i Haugesund i mars neste år.

NTB