<iframe src="https://www.googletagmanager.com/ns.html?id=GTM-W3GDQPF" height="0" width="0" style="display:none;visibility:hidden">

Vil forlenge regelverk for coronakonkurser

Regler som hjelper levedyktige bedrifter som har fått akutt inntektssvikt med å overleve, bør utvides til 1. januar 2023, foreslår regjeringen.

Publisert 18. juni 2021
Oppdatert 18. juni 2021
Lesetid: 1 minutt
Artikkellengde er 1 ord
Article lead
+ mer
lead
JUSTIS- OG BEREDSKAPSMINISTER: Monica Mæland. Foto: NTB
JUSTIS- OG BEREDSKAPSMINISTER: Monica Mæland. Foto: NTB

Regjeringen sender fredag på høring et forslag om å videreføre den midlertidige loven om rekonstruksjon frem til 1. januar 2023.

Regelendringene gjelder gjeldsforhandlinger og rekonstruksjonsforhandlinger for slike bedrifter. Mange bedrifter vil fortsatt ha det vanskelig i tiden etter pandemien.

– Rekonstruksjonsloven knytter seg ikke direkte til smittesituasjonen, men til de økonomiske langtidsvirkningene av pandemien, sier justis- og beredskapsminister Monica Mæland (H) i en pressemelding.

Ifølge Brønnøysundregistrene er det åpnet 23 rekonstruksjonsforhandlinger i tiden fra lovendringene trådte i kraft 11. mai 2020 til begynnelsen av juni 2021.

Samtidig understreker regjeringen at den jobber videre med forslag til permanente regler.

(©NTB)