<iframe src="https://www.googletagmanager.com/ns.html?id=GTM-W3GDQPF" height="0" width="0" style="display:none;visibility:hidden">

Får incestsak gjenopptatt etter 16 år

En 42 år gammel mann som har sonet en straff på to år og åtte måneder for seksuelle overgrep mot sin datter, får saken gjenopptatt etter 16 år.

Publisert 14. sep. 2007
Oppdatert 13. des. 2013
Lesetid: 1 minutt
Artikkellengde er 1 ord

Kommisjonen for gjenopptakelse av straffesaker delte seg i et flertall og et mindretall i den spesielle saken, skriver Dagbladet.Et dommeravhør av datteren, som en samlet kommisjon betegner som kritikkverdig, kan ha bidratt til at faren muligens ble utsatt for et justismord.De påståtte overgrepene skal ha skjedd fra datteren var fem år til hun ble ni år, og saken ble anmeldt i 1989. Faren ble funnet skyldig og dømt i 1991.Det omstridte dommeravhøret fra 1989 skjedde med en rådgiver fra PP-tjenesten til stede. Den samme rådgiveren hadde bare tre dager tidligere gjennomført en samtale med datteren, og etter kommisjonens vurdering kan det ikke utelukkes at datterens forklaring kan være preget av denne samtalen.Flertallet legger også vekt på at datteren fortsatt ikke kan gi noen nærmere beskrivelse av overgrepene. (©NTB)