<iframe src="https://www.googletagmanager.com/ns.html?id=GTM-W3GDQPF" height="0" width="0" style="display:none;visibility:hidden">

Kinesisk handelsoverskudd nær fordoblet i fjor

Kinas overskudd på handelsbalansen med utlandet ble nesten fordoblet i fjor. Handelsoverskuddet steg med 47,7 prosent til et beløp tilsvarende 1.388 milliarder norske kroner.

Publisert 11. jan. 2008
Oppdatert 15. des. 2013
Lesetid: 1 minutt
Artikkellengde er 1 ord
+ mer
lead
Scanpix / Scanpix
Scanpix / Scanpix

Samtidig ser kineserne tegn til at den sterke veksten i eksporten vil avta noe, sa talsmenn for myndighetene i Beijing fredag. Men fredagens overskuddstall vil trolig føre til forsterket internasjonalt press for å få kineserne til å skrive opp kursen på sin valuta yuan.USA, EU og andre handelspartnere mener kineserne holder yuankursen kunstig lav, for at kinesiske eksportvarer skal holde seg billige. Kineserne har svart med å la kursen stige gradvis, men har nektet å la valutaen bevege seg fritt.- Konflikten har spredt seg fra å være et kinesiskamerikansk anliggende til nå også å omfatte EU. EU-tjenestemenn snakker om dette hver gang de besøker Kina, og det er et alvorlig problem, sier Beijing-økonomen Ma Qing til nyhetsbyrået AFP.Kinas reserver av utenlandsk valuta er kommet opp i 1,53 trillioner dollar, etter å ha steget med 31,3 milliarder i desember i fjor, meldte det offisielle nyhetsbyrået Xinhua fredag. En trillion er tusen billiarder, og en billiard er en million milliarder. (©NTB)