<iframe src="https://www.googletagmanager.com/ns.html?id=GTM-W3GDQPF" height="0" width="0" style="display:none;visibility:hidden">

Jens talte i "FrP-land" på 17. mai

Det var trangt om plassen da Jens Stoltenberg feiret 17. mai hos den norske kolonien i Spania. Statsministeren prøvde seg sågar på en hilsen på spansk.

Publisert 17. mai 2009
Oppdatert 15. des. 2013
Lesetid: 1 minutt
Artikkellengde er 1 ord
+ mer
lead

Det var naturlig nok aller flest nordmenn blant de om lag 2.000 frammøtte i Torrevieja, men også noen spanjoler dukket opp for å få med seg den norske 17. mai-feiringen.- Jeg er egentlig ikke overrasket over at så mange deltar i feiringen her i Spania. Det bor mange nordmenn her, og de har like stort behov for å feire grunnloven vår, kanskje større, sier Stoltenberg til NTB.Han minner om at det bor minst 40.000 nordmenn i Spania.- Det er på størrelse med en stor kommune i Norge, påpeker statsministeren.Advarte mot selvgodhet Stoltenberg besøkte først sjømannskirken i Torrevieja der han la ned krans til minne om nordmenn som har ofret livet for landet. I tillegg hilste han på forventningsfulle frammøtte.Senere holdt Stoltenberg en tale ved strandpromenaden i Torrevieja.- Vi skal være stolte av å være norske og stolte av nasjonaldagen vår. Denne stoltheten må imidlertid ikke bikke over i selvgodhet, advarte statsministeren.Han understreket også de nære båndene som har eksistert mellom Spania og Norge siden middelalderen.- Vi har mye å lære av spanjolene når det kommer til gjestfrihet overfor folk som bosetter seg i landet, sa Stoltenberg og viste til den massive innvandringen til Spania de siste årene.