<iframe src="https://www.googletagmanager.com/ns.html?id=GTM-W3GDQPF" height="0" width="0" style="display:none;visibility:hidden">

HV-soldater uten skuddsikre vester i Oslo

Soldater fra Heimevernet ble utplassert i Oslo etter terrorangrepet, blant annet for å beskytte Stortinget. Men de manglet skuddsikre vester.

Publisert 16. aug. 2011
Oppdatert 16. des. 2013
Lesetid: 1 minutt
Artikkellengde er 1 ord
+ mer
lead
Soldat utenfor Stortinget - Foto: Scanpix
Soldat utenfor Stortinget - Foto: Scanpix

Politiet kontaktet kvelden 22. juli Heimevernet (HV) for å få hjelp til å beskytte mulige mål som de selv ikke hadde kapasitet til å håndtere. Oslo heimevernsdistrikt (HV02) ble kalt inn for å bistå med vakt og sikring av Forsvarsbygget på Akershus og Stortinget. Men soldatene var ikke vanlige HV-soldater. De var personell fra innsatsstyrkene, skriver Aftenposten.Ifølge Forsvaret er disse soldatene blant HVs best trente og utstyrte. Men de manglet blant annet skuddsikre vester. Dessuten hadde de så lite tilgjengelig ammunisjon at hver soldat måtte nye seg med ett magasin til sine håndvåpen, 30 patroner.HV-sjef, oberst Stein Erik Lauglo, bekrefter at soldater ble sendt på oppdrag uten skuddsikre vester.- Noen hadde, noen hadde ikke. Det er et faktum at HV, innsatsstyrken inkludert, ikke har nok vester. De er bestilt. Men i denne anskaffelsesprosessen tar ting tid, og HV har ikke høyest prioritet, sier Lauglo.Han sier at soldatene selvsagt burde ha hatt skuddsikre vester, men at uansett måtte fullføre oppdraget.- I Forsvaret har vi en tanke om at vi utfører et oppdrag uansett, sier han.Han ønsker ikke å kommentere opplysningen om lite ammunisjon. Major og presseoffiser Harald Aamoth i heimevernsstaben sier det stemmer at de første soldatene som ble sendt ut, kun hadde ett magasin med patroner hver.Han mener at personellet hadde nok utstyr.- Med 100 soldater med 30 patroner hver snakker vi om en betydelig ildkraft. Da de var på plass ved Stortinget, forelå også opplysningen om at én gjerningsmann sto bak angrepet på Regjeringskvartalet, sier Aamoth. (©NTB)

Nyheter
Politikk

Informasjon om bruk av AI