<iframe src="https://www.googletagmanager.com/ns.html?id=GTM-W3GDQPF" height="0" width="0" style="display:none;visibility:hidden">

Gamle TV-frekvenser gir internett til hele landet

I desember skal teleselskapene få mulighet til å konkurrere om gamle TV-frekvenser som skal kunne brukes til å gi hele landet bredbånddekning.

Publisert 14. aug. 2013
Oppdatert 17. des. 2013
Lesetid: 1 minutt
Artikkellengde er 1 ord
+ mer
lead
Marit Arnstad. Foto: Ned Alley / Scanpix.
Marit Arnstad. Foto: Ned Alley / Scanpix.

Onsdag sendte Post- og teletilsynet regler for en lenge planlagt auksjon ut på høring. Det er frekvenser som ble ledige da Norge gikk over til det digitale bakkenettet for noen år siden som nå skal selges på denne måten. Høringsfrist er 30. september, og selve auksjonen planlegges holdt i desember i år.Reglene går ut på at det stilles krav til det selskapet som får tilslaget på den såkalte dekningsblokken i 800 MHz-båndet om å sørge for en dekningsgrad på minst 98 prosent innen fem år. Tjenesten skal ha en gjennomsnittlig overføringshastighet på minst 2 Mbit/s.Foruten dekningsblokken tilbys flere andre «frekvenspakker» som selskapene kan by på.Samferdselsminister Marit Arnstad (Sp) sier i en pressemelding at vi nå er et skritt nærmere målet om at 100 prosent av landets husstander skal få tilgang til et bredbåndstilbud «av grunnleggende god kvalitet». (©NTB)