<iframe src="https://www.googletagmanager.com/ns.html?id=GTM-W3GDQPF" height="0" width="0" style="display:none;visibility:hidden">

Lover harde sanksjoner mot Nord-Korea

USAs president Barack Obama og Sør-Koreas president Park Geun-hye lover strenge og omfattende sanksjoner mot Nord-Korea etter landets prøvesprengning onsdag.

Publisert 7. jan. 2016
Lesetid: 1 minutt
Artikkellengde er 1 ord
+ mer
lead
AP
AP

De to statslederne hadde en 20 minutter lang telefonsamtale torsdag morgen der de ble enige om å jobbe tett sammen for en tydelig resolusjon i FNs sikkerhetsråd, opplyser sørkoreanske myndigheter.Sør-Koreas forsvarsminister Han Min-koo sier at regjeringen i Seoul er innstilt på nedrustning og avviser at de vil gå til det skritt å skaffe seg atomvåpen. Det er uklart hvordan Sør-Korea vil trappe opp forsvaret mot nord, men landet er i samtaler med USA om strategiske ressurser på den koreanske halvøya, ifølge en kilde i det sørkoreanske militæret.Han sier at det kan bli aktuelt å skru på de mye omtalte høyttalerne som sendte propagandameldinger over grensa til Nord-Korea inntil de ble slått av i august i fjor, i tråd med avtalen landene inngikk om å dempe spenningene.Nord-Korea gikk da samtidig med på å oppheve krigserklæringen som regimet innførte tidligere. (©NTB)