<iframe src="https://www.googletagmanager.com/ns.html?id=GTM-W3GDQPF" height="0" width="0" style="display:none;visibility:hidden">

Sammenligner Tesla med kryptovaluta

Aksjekommentator Karl Johan Molnes mener guidingen av en betydelig lavere volumvekst er spesielt urovekkende for Tesla-aksjonærene.

Publisert 25. jan. 2024
Lesetid: 1 minutt
Artikkellengde er 1 ord
Article lead
TESLA-URO: Guidingen av betydelig lavere volumvekst bør bekymre, mener Karl Johan Molnes. Foto: FaTV

Tesla falt kraftig i etterhandelen på Wall Street onsdag på en svakere kvartalsrapport enn ventet

– Det mest urovekkende for Tesla-aksjonærer på kort sikt er at selskapet guider en vesentlig lavere volumvekst. Denne ble estimert til 24 prosent i 2023, og skal helt sikkert ned i 10 prosent, sa Finansavisens aksjekommentator Karl Johan Molnes på Børsmorgen torsdag.

Elbilprodusenten kom heller ikke med noe leveringsmål.

– Tesla er i ferd med å bli et helt vanlig bilselskap med helt vanlige marginer – på linje med andre aktører som produserer store volumer, fortsatte Molnes.

Han mener Tesla har blitt «verdens største trading-sardinboks.» 

– Aksjen har blitt litt som krypto; den er gøy å trade. Men egentlig er Tesla et bilselskap som er på vei til å tjene 1-2 dollar pr. aksje, og modne bilselskaper – når dette sementeres – prises til P/E 5, og da er kursen 5-10 dollar pr. aksje, sa kommentatoren.

Teknologi

Informasjon om bruk av AI