<iframe src="https://www.googletagmanager.com/ns.html?id=GTM-W3GDQPF" height="0" width="0" style="display:none;visibility:hidden">

Får ikke solgt – skrur opp prisen 100 mill.

Etter flere mislykkede salgsforsøk er Tore Aksel Voldbergs Skøien Hovedgaard nå tilgjengelig på det åpne markedet for 500 millioner kroner – etter at den i høst skal ha vært tilgjengelig for 400 millioner.

Publisert 14. jan.
Oppdatert 14. jan.
Lesetid: 4 minutter
Artikkellengde er 4 ord
Article lead
TIL SALGS: Tore Aksel Voldberg investert et tresifret millionbeløp i rehabiliteringen av Skøien Hovedgaard.  Foto: Thomas Bjørnflaten

Investor Tore Aksel Voldberg har siden i fjor sommer forsøkt å selge Skøien Hovedgaard, men uten å lykkes. Nå er prakteiendommen lagt ut på det åpne markedet, på Finn.no, med en prisantydning på 500 millioner kroner. 

Dagens Næringsliv omtalte saken først. 

SELGER: Investor Tore Aksel Voldberg. Foto: Iván Kverme

Det er Terje Tinholt i Tinholt Eiendomsmegling som har ansvaret for salget. 

– Gitt at prisen er riktig, er Skøien Hovedgaard nå til salgs, sa Voldberg til Finansavisen da det først ble kjent at eiendommen var til salgs i juni. 

Da hadde luksusmegler Fredrik Dyve fått i oppdrag å selge eiendommen, og den rette prisen på dette tidspunktet var 500 millioner kroner. 

Strenge begrensinger

Skøien Hovedgaard, som har adresse Prinsessealleen 75, grenser til Frognerparken og har et bygningsareal på nær 4.000 kvadratmeter, og den omkringliggende parken på over 36 mål, midt i Oslos kanskje mest attraktive boligområde.

(1 / 10)

Noe av utfordringen med hovedgården er at det finnes relativt få aktører som kan bla opp et tresifret millionbeløp for selve eiendommen, og så bruke flere millioner i året på vedlikehold. Et stort antall av de aktuelle kjøperne har også emigrert til Sveits de seneste årene. 

Eiendommen er også dårlig egnet for utvikling da den er regulert til spesialområde bevaring, noe som legger strenge begrensninger for bruk av eiendommen og et forbud mot oppdeling. På grunn av hovedhusets historie er det også strenge begrensninger på hva eventuelle nye eiere kan foreta seg.

400 millioner

Dette gjorde at Voldberg i høst – da Tinholt fikk oppdraget – kuttet prisen til 400 millioner kroner, etter at eiendommen hadde vært til salgs i tre måneder. 

– Jeg fikk sjokk da jeg kom dit. I et vanlig marked skulle dette vært over 6-700 millioner. Jeg tenker at det er litt høyt nå, så vi ligger under det. Vi vil ha kunder inn der, så er jeg pragmatisk i forhold til pris, sa Tinholt til Finansavisen i høst da priskuttet ble kjent. 

PÅ SAKEN: Eiendomsmegler Terje Tinholt i Tinhold Eiendomsmegling. Foto: Simon Johnsen

Overfor Finansavisen tirsdag sier Tinholt at prisen på 400 millioner aldri var en pris de opererte med, men at det snarere var spekulasjoner. 

– Det er ikke noe jeg har sagt. Det var en spekulasjon fra andre som nevnte at eiendommen kanskje kunne bli solgt for den summen, men det har jeg aldri uttalt. 

– Så det er uaktuelt med 400 millioner nå?

– Min jobb er å sikre den beste prisen. Hva summen blir, avgjøres av resultatene og selgerens beslutning. Det er for tidlig å si noe mer konkret nå, sier Tinholt.

– Er i dialog

Ifølge luksusmegleren er ne av grunnen til at de valgte å legge ut annonsen på Finn fordi det er lettere for dem å kontrollere algoritmene der enn på deres egen nettside.

– Vi er i dialog med én av dem som har vært på visning, men vi ønsker også å nå bredere ut – inkludert mot utenlandske kjøpere.

– Hvordan er interessen?

– Det er stor interesse, men det finnes også mange drømmere der ute. Vi jobber for å finne de rette, seriøse kjøperne, sier megleren. 

– Offmarket-salg tar tid og gir ingen garantier for å finne den rette kjøperen. Når vi legger ut slike eiendommer, dukker det ofte opp seriøse interessenter vi ikke kunne forutsett. Derfor går vi bredt ut, legger han til. 

Tinholt presiserer imidlertid at de ikke er i hastverk med å selge.

– Vi setter ikke en tidsramme. Vi jobber med hvert kontaktpunkt til eiendommen er solgt, sier megleren.

Pusset opp for 200 mill.

Voldberg kjøpte prakteiendommen for 25 millioner kroner i 1996. Eiendommen var da i svært dårlig forfatning. Både bygninger og hagen hadde forfalt, og dammen foran var delvis gjengrodd. Og etter det Finansavisen erfarer skal den profilerte investoren ha brukt tresifret millionbeløp på rehabiliteringen av eiendomsmassen og parkanlegg.

– Basert på nåverdi, anslår jeg at oppussingen har kostet godt over 200 millioner kroner. Alt er blitt renovert – tak, kjeller, elektrisk anlegg og alle byggene, sier Tinholt. 

Hovedgården består i dag av syv flotte stuer, kino, vaskeri, to kontorer – og en ikke ubetydelig mer «privat» del. Blant annet har gården et romslig spisekjøkken, syv soverom, fire bad, spa-avdeling, trimrom og en rikholdig vinkjeller.

Gården hadde skiftende eiere før Nicolai Andresen d.e. kjøpte Skøyen i 1838. Sønnen, bankier og russisk konsul Nicolai August Andresen, overtok gården i 1861. Da «gamlekonsulen» døde i 1894, overtok sønnen Nils August Andresen Butenschøn. Villaen ble deretter tatt i bruk som helårsbolig. De senere årene er det Voldberg og hans samboer, Sofie Løken, samt deres til sammen fem barn, som har bodd på Skøien.