Blandet på Wall Street
De amerikanske indeksene endte blandet mandag. Dow Jones steg 0,66 prosent.

De ledende amerikanske indeksene endte blandet mandag. IT-sektoren falt mest med en nedgang på rundt 1,5 prosent, mens energi og finans steg rundt 1 prosent. Mye av driveren bak fallet i IT var at Nvidia falt 6,68 prosent etter at det er mange som tar gevinst. Det skriver CNBC.
Larry Tentarelli er teknisk sjefsstrateg i Blue Chip Trend Report og han mener at det er sunt at Nvidia faller tilbake mandag.
«Forrige og denne uken, ser vi en sunn reallokering. Det er fint å se at teknologisektoren får seg en pause, og at pengeflyten ser ut til å gå til andre sektorer som ikke har vært like sterke», sa han CNBC.
S&P 500 falt mandag 0,31 prosent til 5.448,81 mens teknologiindeksen Nasdaq falt 1,09 prosent til 17.496,82. Industritunge Dow Jones steg 0,66 prosent til 39.408,24.
Volatilitetsindeksen - VIX - steg over 1 prosent til 13,37.
Makro og renter
«Markedet vil følge nøye med på ukens viktige PCE-deflator tall som kommer på fredag. Starten av året var preget av noen måneder med uheldige kjerneinflasjonsnyheter. I april avtok imidlertid månedsveksten i PCE-kjerne til 0,2 prosent, og det er ventet at månedsveksten avtar ytterligere til 0,1 prosent i mai», skriver Handelsbanken i en oppdatering.
10-årsrenten falt til 4,246 prosent, mens 30-årsrenten falt til 4,375 prosent mandag.
FAANG-aksjene
De største teknologiselskapene har stått for en stor del av børsoppgangen i USA de siste året. Facebook-eier Meta, Amazon, Netflix, Apple og Alphabet (også kjent som FAANG-aksjene), hadde en blandet dag på børs mandag.
Apple steg til tross for at EU-kommisjonen mandag sa at iPhone-produsentens App Store-regler bryter EUs teknologiregler fordi de hindrer apputviklere i å lede forbrukere til alternative tilbud.
IBM
IBM blir løftet av Goldman Sachs som gir en kjøpsanbefaling og et kursmål på 200 dollar. Aksjen steg nesten 2 prosent til 177,36 dollar. Analytikerne i banken mener markedet har blandet sammen sykliske og sekulære risikoer i IT-tjenestesektoren i USA, og ser på dette som en mulighet for utvalgte selskaper som IBM og Globant. Derimot får Thoughtworks og TaskUs salgsanbefalinger. De gjenværende selskapene i dekningen - Accenture, Cognizant, EPAM Systems og Softchoice - får nøytrale vurderinger.
Broadcom
Broadcom falt over 3 prosent etter at Reuters rapporterte at chipprodusenten samarbeider med det kinesiske teknologiselskapet ByteDance for å utvikle en avansert kunstig intelligens-prosessor, selv om USA forsøker å begrense eksporten av disse viktige chipene til sin viktigste økonomiske rival.
Eli Lilly
Eli Lilly steg nesten 1 prosent etter at legemiddelprodusenten formidlet at vekttapmedisinen Zepbound løste søvnapné hos opptil 52 prosent av pasientene.
Olje og gass
August-kontrakten på WTI-oljen steg 1,18 prosent til 81,68 dollar pr. fat, mens Brent-oljen steg 0,95 prosent til 86,05 dollar pr.fat.
Den amerikanske naturgassen steg 4,44 prosent til 2,82 dollar pr. MMBtu. Den europeiske naturgassen (TTF) steg 1,22 prosent til 34,59 euro/MWh.
Krypto
Bitcoin faller 7,29 prosent til 58,433,3, mens Ethereum tikket ned 4,55 prosent til 3.321,62.