<iframe src="https://www.googletagmanager.com/ns.html?id=GTM-W3GDQPF" height="0" width="0" style="display:none;visibility:hidden">

Selger aksjer for 16 milliarder

Warren Buffetts Berkshire Hathaway gjorde et veddemål på storbanken tilbake i 2011. Nå selger investorlegenden en større post.

Publisert 20. juli 2024
Article lead
SELGER: Warren Buffett i Berkshire Hathaway. Foto: Bloomberg

Ifølge en filing hos det amerikanske finanstilsynet (SEC) har Berkshire Hathaway solgt 33,9 millioner aksjer i Bank of America for rundt 1,48 milliarder dollar – tilsvarende rundt 16 milliarder norske kroner.

Bloomberg skriver at etter handelen eier konglomeratet fortsatt 998 millioner aksjer i storbanken, til en verdi av rett over 42 milliarder dollar. Det gjør Berkshire Hathaway til en av de største eierne i banken. Så langt i år er Bank of America-aksjen opp over 26 prosent.

Berkshire Hathaway som ledes av investorlegende Warren Buffett, investerte 5 milliarder dollar i Bank of America tilbake i 2011 da banken fortsatt var i søkelyset etter Finanskrisen. 

Avtalen besto av både aksjer og opsjoner som senere har blitt utøvd, i tillegg til at Berkshire Hathaway har kjøpt ytterligere aksjer i banken i etterkant.

Investeringsselskapet har også investeringer i flere andre banker, blant annet Wells Fargo og JPMorgan Chase.

Finans

Informasjon om bruk av AI