Tidenes timing i bank
John Fredriksen og Arne Fredly har truffet blink med investeringen i Sparebanken Sør: – En perfekt match, sier Magnus Vie Sundal, som også har gjort kule.
I en pressemelding torsdag morgen melder Eika Alliansen at det lanseres en ny bank som skal bygges på Eika-bankenes felles teknologiplattform, og som skal tilby boliglån og dagligbanktjenester til heldigitale kunder.
Banken får navnet «Penni», og er ventet å lanseres ved årsskiftet.
«Vi ser at rene digitalbankkonsepter dekker et behov i markedet og har god vekst. Med lanseringen av Penni treffer vi et helt nytt kundesegment for Eika, og kan skape ny vekst og kapitalisere på plattformen vår uten å gå i beina på lokalbankene», kommenterer banksjef Ola Jerkø i meldingen.
Eika Alliansen består av over 50 små og mellomstore lokalbanker. I fellesskap eier de Eika Gruppen, samt noen andre leverandørselskaper.
Heldigitale kunder
Bankene mener Penni vil stå sterkt i konkurransen om selvbetjente kunder. Her står banker som Sbanken, Bulder og Obos-banken sterkt.
«Hos oss vil kundene få full nettbank og mobilbank fra dag 1. Samtidig blir ikke Penni for alle – som hos andre digitalbanker blir dette en bank som passer best for kunder med ganske standard behov for boliglån og hverdagsbank, og som ønsker å betjene seg selv», kommenterer direktør for kundeopplevelser, Amund Tosterud.
Eika Alliansen