<iframe src="https://www.googletagmanager.com/ns.html?id=GTM-W3GDQPF" height="0" width="0" style="display:none;visibility:hidden">

Rekordoverskudd for Klæbo

Skikongen Johannes Høsflot Klæbo økte omsetningen kraftig i fjor, og satt igjen med et overskudd på nesten 10 millioner kroner.

Publisert 29. aug. 2024
Lesetid: 2 minutter
Artikkellengde er 2 ord
Article lead
HÅVER INN: Johannes Høsflot Klæbo tjente nesten 10 millioner kroner i fjor.  Foto: NTB

Johannes Høsflot Klæbo ligger i hardtrening før VM i Trondheim etter hele 16 verdenscupseire forrige skisesong. Det er ikke bare i skiløypa det blir gull for Klæbo.

I fjor hadde selskapet hans, JHK, en omsetning på 17,3 millioner kroner, opp fra 12,7 millioner kroner året før. Resultatet etter skatt endte på 9,9 millioner kroner, og hele beløpet ble tatt ut som utbytte til JHK Holding.

Tilbake i 2022 var overskuddet til Klæbo på 6,9 millioner kroner, mens i 2021 viste regnskapet til JHK et resultat etter skatt på 7,4 millioner kroner.

I regnskapet til JHK blir sponsorinntekter synlig, og da snakker man om pengene fra blant andre Uno-X, Norsk Kylling og Craft. Da avtalen med Uno-X ble kjent dreide det seg angivelig om 25 millioner kroner over fem år – helt frem til ski-VM i 2025.

Investerer forsiktig

Pengene Klæbo tjener i JHK forvaltes i JHK Holding. Ved utgangen av fjoråret utgjorde balansen i JHK Holding 17,2 millioner kroner, hvorav nesten alt var egenkapital.

Klæbo har en veldig konservativ investeringsstrategi, og hele 11,8 millioner kroner er investert i rentefond. Skiløperen har også plassert snaut 1,7 millioner kroner i aksjefond. Fjoråret ble ingen suksess i finansmarkedene var Klæbo, og han bokførte et tap på 5.551 kroner.

Ved utgangen av fjoråret hadde Klæbo en kontantbeholdning på 1,1 millioner kroner i JHK Holding.

I fjor tok han ikke utbytte fra holdingselskapet, mens i 2022 var utbyttet på 6 millioner kroner fra JHK Holding.

JHK 

(Mill. kr)20232022
Driftsinntekter17,312,7
Driftsresultat12,68,8
Resultat før skatt12,78,9
Resultat etter skatt9,96,9

Noen få enkeltaksjer

Ifølge Skatteetatens aksjonærregister eier Klæbo snaut 46 prosent av aksjene i Hufs, som selger hår- og stylingprodukter. I fjor omsatte selskapet for 6,9 millioner kroner og hadde et resultat etter skatt på 252.000 kroner.

«Selv om det har vært krevende år, handler det om å gjøre jobben hver dag. Nå ser vi resultatene av tålmodigheten», sa Klæbo til E24 nylig. 

Aksjonærlister viser også at Klæbo så vidt har prøvd lykken med enkeltaksjer. Det dreier seg imidlertid bare om småpenger.

Klæbo eier 200 aksjer i Grieg Seafood, 2.000 XXL-aksjer, 350 aksjer i Gjensidige Forsikring og 255 aksjer i Kongsberg Automotive.