New York-børsen endte i pluss fredag
De tre toneangivende indeksene i USA endte i pluss fredag. Nvidia endte opp etter å ha falt over seks prosent torsdag.

De tre toneangivende indeksene i USA endte opp mandag. Teknologiindeksen Nasdaq steg 1,13 prosent til 17,713.62 poeng. Dow Jones steg 0,55 prosent til 41,562.95 poeng, mens den bredere S&P 500 avsluttet dagen opp 1,01 prosent til 5,648.21 poeng.
Vix-indeksen, også kjent som volatilitetsindeksen endte ned 3,83 prosent til 15,05.
Den amerikanske tiårsrenten steg tirsdag til 3,920 prosent.
FAANG-aksjene
De største teknologiselskapene har stått for en stor del av børsoppgangen i USA det siste året. Facebook-eier Meta, Amazon, Netflix, Apple og Alphabet (også kjent som FAANG-aksjene), hadde en blandet dag på børs mandag.
Nvidia steg
Fredag steg Nvidia 1,51 prosent til 119.37 dollar per aksje, en kraftig forbedring fra torsdag da Nvidia-aksjen fikk juling på børs og falt 6,4 prosent. Aksjekursen toppet i juni ut på over 135 dollar per aksje. Selv om aksjen har falt tilbake de seneste månedene er det viktig å poengtere at aksjen er opp over 130 prosent så langt i år og har vært med på å dra verdens børser i grønn retning i 2024.
Olje og krypto
Oljeprisen har falt de siste dagene og har nå bikket godt under 80 dollar per fat, både for brent og WTI-oljen.
September-kontrakten på et fat WTI-olje falt 2,70 prosent til 73,58 dollar pr. fat. Nordsjøoljen Brent Spot falt 2,27 prosent til 76,97 dollar pr. fat.
Bitcoin endte opp 0,18 prosent til 58.827 dollar, mens Ethereum falt 1,12 prosent til 2.511 dollar.