<iframe src="https://www.googletagmanager.com/ns.html?id=GTM-W3GDQPF" height="0" width="0" style="display:none;visibility:hidden">

Tesla gir gass på skroting av ulykkesrapportering

På fredag den 13. er indeksene flate i USA. Halvlederselskap bykser på knallsterk AI-vekst.

Publisert 13. des. 2024 | Oppdatert 13. des. 2024

I 20-tiden er Nasdaq flat på 19.903,00. Dow Jones faller 0,11 prosent til 43.861,12. S&P 500 faller 0,20 prosent til 6.049,38.

Den tiårige amerikanske statsobligasjonsrenten er på 4,395 prosent mens VIX-indeksen, også kalt fryktindeksen, faller 1 prosent til 13,72

Importprisindeksen i USA økte med 0,1 prosent på månedsbasis i november. Ifølge Trading Economics var det ventet en nedgang på 0,2 prosent.

«Selv om det har vært en god strøm av solide arbeidsmarkedstall, er Fed sensitive til ethvert tegn til svekkelse av arbeidsmarkedet. Et kutt fra den amerikanske sentralbanken er bredt forventet neste uke, og i går kunne både den europeiske sentralbanken og den sveitsiske by på rentekutt, sistnevnte med overraskende 50 basispunkter», skriver Handelsbanken i en rapport.

Aksjer

Det er fredag den 13., og ulykke sprer seg hos teknologikjempene. Seks av de syv Magnificent 7-aksjene er ned fredag, ledet av Nvidia og Meta som ramler 2 prosent. Microsoft, Alphabe og Amazon er alle ned 0,4 prosent, mens Apple er ned 0,1 prosent.

Tesla gir imidlertid gass, og legger på seg 3,2 prosent. Det skyldes trolig at kommende president Donald Trump vil skrote en lovgivning som krever rapportering av bilulykker. Tesla rapporterer klart flest ulykker til Trafikksikkerhetsmyndighetene (NHTSA), med 1.500 ulykker av totalt 2.700 siden rapporteringen startet i 2021.

Tesla-grunnlegger og Trump-støttespiller Elon Musk og interesseorganisasjonen Alliance for Automotive Innovation, som representerer de flest bilprodusenter i USA, har begge uttrykt seg kritiske til ordningen de selv karakteriserer som «overdreven datainnsamling». NHTSA på sin side sier ordningen er essensiell for å evaluere sikkerheten til selvkjøringsteknologi. 

Ellers stiger halvlederselskapet Broadcom hele 21,7 prosent etter at selskapet la frem kvartalstall som var bedre enn forventet. Ifølge CNBC meldte ledelsen at AI-inntektene har økt med 220 prosent det siste året. Selskapet har for første gang bikket 1.000 milliarder i markedsverdi.