<iframe src="https://www.googletagmanager.com/ns.html?id=GTM-W3GDQPF" height="0" width="0" style="display:none;visibility:hidden">

Nettbutikk vant mot Skatteetaten

Den svenske nettbutikken Boozt kan spare millioner i toll etter ny dom. 

Publisert 25. juni 2024 | Oppdatert 25. juni 2024
Article lead
NY DOM: Boozt kan ikke nektes å bli med i VOEC-ordningen. ILLUSTRASJONSFOTO: NTB SCANPIX

Borgarting lagmannsrett har avgjort at Boozt kan delta i den nye VOEC-ordningen, ifølge E24.

VOEC-ordningen gjør det mulig å importere tekstiler tollfritt for beløp opptil 3.000 kroner, og har erstattet den tidligere 350-kronersgrensen. 

Skatteetaten forsøkte å forhindre Boozt fra å bli med i ordningen, og hevdet at nettbutikken er så sterkt knyttet til Norge at den må forbli i det ordinære merverdiavgiftsregisteret. 

Dette ville innebære at Boozt, som et norsregistrert foretak, måtte betale 10,7 prosent toll på tekstiler, noe som utgjør 45 millioner kroner i året for selskapet, ifølge E24. 

Rundt 15 prosent av Boozts omsetning kommer fra salg til norske kunder, noe som betyr at selskapets virksomhet hovedsakelig foregår i utlandet. Retten la vekt på at Boozt ikke har ansatte i Norge, og at det fremkommer på nettsidene at kjøp skjer gjennom et svensk selskap.

Skatteetaten anket

Etter at Boozt vant i tingretten i fjor høst, anket Skatteetaten saken. Nå har Borgarting lagmannsrett kommet til samme utfall, særlig grunnet selskapets tilknytning til utlandet.

Jarle Hammerstad, leder for bransjepolitikk, uttalte til E24:

«Kun tekstilbedrifter som hører til i Norge må betale full tekstiltoll. Konkurransevridningen i norske bedrifters disfavør øker, og staten taper masse penger».

Handel

Informasjon om bruk av AI