<iframe src="https://www.googletagmanager.com/ns.html?id=GTM-W3GDQPF" height="0" width="0" style="display:none;visibility:hidden">
AnnonseVidere til FinansavisenLukk

Elbil stoppes etter elendig salg

Nå blir det fire ukers produksjonsstans for elbilversjonen av Fiat 500. Årsaken er elendig etterspørsel.

Publisert 12. sep. 2024

Bilkonsernet Stellantis har besluttet å sette produksjonen av den elektriske versjonen av Fiat 500 på pause på grunn av elendig etterspørsel, melder Reuters.

Produksjonen av den lille Fiat-elbilen stanses i fire uker.

I en melding forklarer Stellantis at «tiltaket er nødvendig» på grunn av «de dype vanskelighetene» i det europeiske elbilmarkedet samtlige produsenter – og spesielt de europeiske – nå opplever.

Produksjonen av Fiat 500, som finner sted ved den historiske Mirafiori-fabrikken i italienske Torino, stanses fra fredag, ifølge nyhetsbyrået.

Nye investeringer

Stellantis tilføyer at konsernet «jobber hardt for å best mulig håndtere denne vanskelige overgangsfasen».

Blant annet vil det investere 100 millioner euro – rundt 1,2 milliarder kroner – i den aktuelle fabrikken.

Med midlene skal det tas i bruk batterier med bedre ytelser, og det planlegges også en hybridversjon av Fiat 500.