<iframe src="https://www.googletagmanager.com/ns.html?id=GTM-W3GDQPF" height="0" width="0" style="display:none;visibility:hidden">

Oslo Ap vil verne Lofoten og Vesterålen

Oslo Arbeiderparti gikk på sitt årsmøte lørdag inn for et varig vern mot oljevirksomhet i havområder utenfor Lofoten og Vesterålen.

Publisert 20. mars 2010
Oppdatert 16. des. 2013
Lesetid: 1 minutt
Artikkellengde er 1 ord
+ mer
lead
Sleipner A - Foto: Harald Pettersen / Statoil
Sleipner A - Foto: Harald Pettersen / Statoil

Vedtaket ble fattet med et knapt flertall, 125 mot 113 stemmer.- Oslo Arbeiderparti vil ha varig petroleumsfrie områder utenfor Lofoten og Vesterålen, heter det i teksten som ble vedtatt.Arbeiderpartiet sentralt har ikke konkludert i den omstridte saken, mens regjeringspartnerne SV og Sp sier klart nei. Det samme gjør Aps ungdomsorganisasjon AUF.- AUF-seier Oslo Ap har tidligere advart mot oljeutvinning i «sårbare områder», men går et skritt lenger med lørdagens vedtak, som Oslo AUF har kjempet for.- Dette er en stor seier og et klart signal til både regjeringen og landsmøtet om ett år. Vi skal vinne denne, sier leder i Oslo AUF, Khamshajiny Gunaratnam til Dagbladet.Glad er også miljøpolitisk talsmann i Sosialistisk Venstreparti Snorre Valen.- Vedtaket i Oslo Ap viser at dette er en politisk sak som engasjerer bredt. Det er ikke bare en strid mellom miljø- og fiskeriinteresser og oljenæringen, sier han til NTB.Valen mener at vedtaket gir større tyngde bak kravet om varig vern.- Jeg tolker vedtaket som en bevegelse i Arbeiderpartiet. Partiet sentralt er nødt til å ta et slikt vedtak til etterretning, sier Valen.

Nyheter
Politikk

Informasjon om bruk av AI