<iframe src="https://www.googletagmanager.com/ns.html?id=GTM-W3GDQPF" height="0" width="0" style="display:none;visibility:hidden">

– EU klare til å starte samtaler om medlemskap

EU-kommisjonen vil anbefale at medlemskapssamtaler med Ukraina starter denne måneden, får Financial Times opplyst av tre kilder med kjennskap til samtalene.

Publisert 7. juni 2024
Article lead
VIL INN I EU: Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj. Foto: NTB

Ukraina søkte om medlemskap i unionen kort tid etter at Russland innledet sin fullskala invasjon av landet i februar 2022, og landet ble gitt kandidatstatus sammen med Moldova noen måneder senere. Året etter fulgte Georgia etter.

EU-kommisjonen presser på for å innlede formelle forhandlinger med de ukrainske og moldovske regjeringene denne måneden, og fredag vil den erklære at Ukraina nå oppfyller kriterier om blant annet korrupsjonstiltak og lobbyvirksomhet, skriver Financial Times . Tidligere har også Politico meldt at EU ville starte medlemskapssamtalene i juni, og at tjenestepersoner i EU har lagt press på Ungarn til å godta det neste skrittet i prosessen mot ukrainsk EU-medlemskap.

Avisa skriver også at Georgia, som nylig innførte en såkalt utenlandsk agent-lov etter advarsler fra EU og vestlige land, vil ikke få et slikt grønt lys fredag, når kommisjonen legger fram sine vurderinger.

(NTB)

Samfunn

Informasjon om bruk av AI