Saken oppdateres
Hovedindeksen på Oslo Børs snudde i løpet av fredagens handel fra minus til pluss. Da Børsen stengte hadde den steget 0,5 prosent til 1.423 poeng.
Energi
I løpet av dagen steg prisen på julikontrakten for et fat med nordsjøoljen Brent 0,6 prosent til 80,30 dollar fatet. WTI-oljen steg 0,9 prosent til 76,20 dollar pr. fat.
I løpet av handelen steg Equinor 1,3 prosent, Aker BP steg 0,9 prosent og Vår Energi-aksjen gikk opp 0,8 prosent.
Fredag ble Vår Energi oppgradert fra hold til kjøp av SEB, med samme kursmål på 38 kroner. Ved stenging sto kursen i 35 kroner.
Kredittvurderingsbyrået Moody's har kommet med en ny oppdatering på Norsk Hydro. Der har de oppgradert den langsiktige kredittvurderingen til Baa2 fra Baa3, ifølge TDN Direkt. Utsiktene er endret til stabile fra positive. Aksjen falt 1,5 prosent fredag.
Otovo gjorde kule
Fredagens store vinner var solcelleselskapet Otovo, som annonserte at det har inngått et partnerskap med Volkswagens elbilladeselskap Elli. Avtalen gir Otovo eksklusiv tilgang til Ellis kunder, hvor for hver Elli-kunde som kjøper Otovos solenergisystem mottar Elli en provisjon.
Avtalen gjør ikke nødvendigvis noe med den underliggende etterspørselen i markedet, sier SEB-analytiker Håkon Fuglu til Finansavisen.
– Dette kan sammenlignes med en markedsføringsavtale, der Otovo betaler en avgift for hver kunde de får. Selskapet har lignende avtaler i Italia med kraftselskaper, sier Fuglu.
Otovo-sjef Andreas Thorsheim mener Otovo vil begynne å merke effektene av avtalen i løpet av høsten.
Otovo-aksjen fløy høyt i løpet av handelen, og endte med en oppgang på 52 prosent til 2,30 kroner pr. aksje.
Mulig bot fra Finanstilsynet
Fredag varslet Finanstilsynet at det vurderer å ilegge Sparebank 1 Østlandet et overtredelsesgebyr på 30 mill. for manglende etterlevelse av hvitvaskingsloven. Sparebank-aksjen falt 1,2 prosent fredag.
Kongsberg Gruppen fortsatte ukens oppgang og steg nye 3 prosent fredag. Selskapet annonserte ambisiøse vekstmål på tirsdagens kapitalmarkedsdag og SEB-analytiker Håkon Fuglu reagerte med å oppgradere aksjen fra hold til kjøp og høyne kursmålet fra 769 til hele 1.130 kroner. Ved stenging kostet en KOG-aksje 932 kroner.
XXL kunne også melde om at emisjonen deres var overtegnet da tegningsperioden utløp torsdag kveld. Totalt ble det gjort 110,5 millioner tegninger og det var 85,7 millioner aksjer tilgjengelig. XXL-aksjen steg 4,1 prosent fredag.
Bevegelser
Ellers viste aksjonærlister at Kristian Falnes har økt eksponeringen i Arribatec med 150.000 aksjer, til 850.000 aksjer. Kursen steg 3 prosent fredag ettermiddag.
Norse Atlantic meldte at de mer enn doblet antallet passasjerer i mai, med en fyllingsgrad på 81 prosent (opp fra 73 prosent i mai i fjor). Norse-aksjen svarte med å stige 9,6 prosent på fredag.
Pryme meldte torsdag kveld at det har inngått en usikret lånefasilitet med Nederland-baserte Energietransitiefonds på opptil 5 millioner euro til 9 prosent rente. Markedet var negativ til aksjen på fredag, og kursen ble sendt ned 1,9 prosent.
Etter Equinor var Yara den mest omsatte aksjen på Oslo Børs. Aksjen steg 1,4 prosent fredag. Frontline falt 1 prosent.