Tesla-rival banker forventningene
Samtidig friskmeldes produksjonen etter fjorårets trøbbel, og aksjen belønnes med kraftig oppgang.

Rivian produserte 12.727 biler ved anlegget i Normal, Illinois og leverte tilsammen 14.183 biler i løpet av fjerde kvartal 2024, opplyser den amerikanske elbilprodusenten i en melding fredag.
Både produksjonen og leveransene kom inn over analytikernes forventninger. Konsensus lå ifølge Reuters på henholdsvis 11.398 og 13.472.
Totalen i fjerde kvartal på 14.183 utgjorde dessuten en oppgang på hele 42 prosent fra kvartalet før, og er Rivians høyeste antall leveranser på mer enn et år, ifølge nyhetsbyrået.
Samlet i 2024 endte produksjonen på 49.476 biler, mens antallet leveranser endte på 51.579. Dette var i tråd med Rivian-ledelsens egen guiding, som pekte mot en produksjon på 47.000–49.000 og mellom 50.500 og 52.000 billeveranser.
Komponentmangel ute av verden
Samtidig opplyser den California-baserte elbilprodusenten at komponentmangelen som har rammet selskapets produksjon, ikke lenger er et problem. Komponentmangelen førte til at Rivian i oktober måtte kutte produksjonsmålet for året, ifølge Reuters. Det forrige produksjonsmålet var på 57.000 enheter, ifølge CNBC.
Produksjons- og salgstallene samt at komponentproblemet er løst, bidrar til å sende Rivian-aksjen kraftig opp på aksjemarkedet i USA.
I 16.30-tiden norsk tid er Rivian-aksjen opp hele 17 prosent.
Markedsverdien er på mer enn 13,5 milliarder dollar.
Torsdag presenterte elbilrivalen Tesla salgstall som viste fall i salgstallene for første gang på ti år.