<iframe src="https://www.googletagmanager.com/ns.html?id=GTM-W3GDQPF" height="0" width="0" style="display:none;visibility:hidden">

Hva skal Seadrill med Pride?

- Flåten burde være attraktiv for Seadrill, sier Skagens Kristian Falnes. Handelsbankens Knut Erik Løvstad er ikke enig?

Publisert 14. jan. 2011
Oppdatert 14. jan. 2011
Lesetid: 1 minutt
Artikkellengde er 1 ord
+ mer
lead
John Fredriksen og Seadrill-sjef Alf C. Thorkildsen. Foto: Finansavisen.
John Fredriksen og Seadrill-sjef Alf C. Thorkildsen. Foto: Finansavisen.

Skagen Fondenes nyttårskonferanse i Oslo går av stabelen torsdag, og sjefstrateg Peter Hermanrud spurte der ut Skagens tre aksjeforvaltere Beate Bredesen, Kristian Falnes og Kristoffer Stensrud.Les også: - Fredriksen er sjeldent ambisiøsKaste kortene i Pride? Hermanrud spurte blant annet om det er på tide å kaste kortene i riggfavoritten Pride, fremfor å vente på at selskapet blir kjøpt opp for eksempel Seadrill, som eier nesten 10 prosent.- Det er for tidlig å si. Nå er historikken dårlig på selskapsstyring, og markedet verdsetter Prides aktiva lavt. Men selskapet har en veldig bra flåte som burde være attraktiv for Seadrill og andre aktører, sa Falnes.- Vi kan håpe og drømme om et oppkjøp, men vi sitter på aksjen av andre grunner. Verdsettelse, for eksempel, skjøt Bredesen inn.- Seadrill trenger ikke Pride Handelsbankens analytiker Knut Erik Løvstad hevder imidlertid overfor Finansavisen at en full overtagelse neppe vil være noen ideell løsning for Seadrill og hovedeier John Fredriksen.- Vi tror Seadrill foretrekker moderne rigger med høy kvalitet, som kan bidra til en enda høyere flåtestandard. Det er lettere å oppnå dette ved kontrahering eller ved å kjøpe enkeltrigger, sier han.- De fordelene Seadrill oppnår med en overtagelse, vil ikke veie opp for ulempene ved å få så mange gamle enheter inn i flåten. Dessuten har Pride en temmelig heftig lønningsliste på hele 4.000 personer, fortsetter Løvstad overfor avisen.Les hele intervjuet med Løvstad i dagens avis.

Nyheter
Børs

Informasjon om bruk av AI