Kaos i avlingene – trøbbel for vin og olivenolje
Etter kaotisk vær med frost i april, høye temperaturer og store mengder regn, er det usikkerhet rundt årets avlinger.

Europas høsting av blant annet epler, druer, jordbær og oliven rammes av kaotisk vær, skriver Bloomberg.
Eksempelvis er Cornelius Dönnhoffs vingård i Tyskland, kjent for sin riesling, normalt sett fylt med druer på denne tiden av året, men i år er den nesten helt tom etter at frosten i april ødela tidlig vekst, opplyser nyhetsbyrået.
«På noen skråninger har vi et tap på 100 prosent,» sa Dönnhoff fra Nahe-regionen.
«Det er så varmt at frukt og grønnsaker har blitt brent,» hevdes det fra Italia.
Kaotisk vær
Det samme gjelder epleavlinger, jordbær og oliven rundt om i Europa.
Store mengder regn og kaotiske sommerforhold har skapt usikkerhet knyttet til både smak og størrelse på avlingene for frukt- og grønnsaksprodusenter i Europa. Den største produsenten av epler i Europa, Polen, spår at 30 prosent av produksjonen vil falle i år som følge av frost i april.
Jordbæravlingen ventes å falle med omtrent 25 prosent sammenlignet med i fjor, og prisene i butikkene har vært cirka 4 prosent høyere i løpet av første halvår, ifølge Agricultural Market Information Company.
Eplehøstingen i EU ventes å falle med 11,3 prosent til 10,2 millioner tonn epler, noe som er 13,6 prosent under gjennomsnittet de siste tre årene, ifølge World Apple and Pear Association. Pink Lady-sorten, «Cripps Pink», ventes å falle med 2,7 prosent år-over-år.
«Vi vet ennå ikke hva været, for eksempel kraftige regnfall, har gjort med røttene til frukttrærne,» sa Lambert van Horen, senioranalytiker i Rabobank, til Bloomberg. «Dette kan påvirke avlingene neste år.»
Italia sliter med olivenavlingen for å produsere olje, rapporterer Bloomberg. Rundt 50 prosent av olivenoljeproduksjonen fra Puglia, Italia, forventes å falle som følge av dette.